Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürt belediyelerine el koyma ve olağanüstü özelleştirme tasarıları torba yasadan geri çekildi

Kürt belediyelerine el koyma ve olağanüstü özelleştirme tasarıları torba yasadan geri çekildi

Olağanüstü Hal altındaki torba yasanın Mecliste görüşülmesi sırasında, Hakkari ve Şırnak’ın İl olmaktan çıkarılması ve “terör suçu” adı altında görevden alınan belediye başkanları yerine İç işleri bakanlığı tarafından kayyum atanması, ve Özelleştirme İdaresine verilen olağanüstü yetkilerle 110 kamu kurumunun varlıklarının özelleştirilmesi tasarıları- 4 partinin ortak önergesi ile geri çekildi.

Bu iki madde en çok tepki toplayan konulardı. Hakkari’de il olmaktan çıkarılmaya karşı kitlesel eylemler başlamıştı. Kürt belediyelerine kayyumla el koyma ise, Kürt burjuvazisi ve orta sınıflarını, dolayısıyla Kürt hareketi içindeki liberal kanadı kırarak, Kürt hareketini sistem içinde tutmanın kritik halkalarından birini kopartma olacağından, AB ve Türkiye tekelci burjuvazisi tarafından olumsuz karşılanmıştı.

Özelleştirme İdaresine olağanüstü yetkilerle geri kalan her türlü kamu varlığının yağmaya açılması yasası ise, hem bazı cumhuriyet sembolü kurumların yok edilmesi ve devlet-kamu kurumlarının büsbütün işlemez hale gelmesi, hem de mali sermaye standart ve denetiminin olmadığı özelleştirmelerde sermaye kesimleri arasında yağma eşitsizliği yaratacağı ve “milli mutabakatı” bozacağı endişesiyle, burjuva muhalefetin de direnciyle karşılaştı.

Bununla birlikte, torba tasarıdaki, doğa, çevre talanı, sağlık ve eğitim gibi pek çok alanda neoliberal dönüşüm ve özelleştirmeleri hızlandıracak düzenlemeler geçirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*