Ana Sayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürkçüler Cezaevi: “Ya intihar edersin ya da işkence oyunu oynarız!”

Kürkçüler Cezaevi: “Ya intihar edersin ya da işkence oyunu oynarız!”

Adana Kürkçüler Cezaevinde siyasi tutsakların yanı sıra adli tutsaklara da sistematik işkenceler devam ediyor.

Adana Kürkçüler Cezaevinde adli tutsaklara gardiyanlar ve cezaevi müdürü tarafından işkenceler son zamanda giderek artıyor. Ancak aileler cezaevi tarafından baskı altına alındığı ve korkutulduğu için bu işkenceler pek kamuoyuna yansımıyor.

Ta ki 19 Mayıs’ta iki kardeşin ailesi tarafından Adana İHD’ye başvurana kadar. Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevinde yatan Yusuf Çakar ve Tarık Çakar’ın kızkardeşleri İHD Adana Şubesi ‘ne başvuru yaparak kardeşlerinin işkenceye maruz kaldıklarını bildirdiler. Yüksel Çakar ve Aysel Daş kardeşleri Tarık Çakar ve Yusuf Çakar ile birlikte aynı koğuşta kalan Yavuz Yüce’nin Adana Kürkçüler cezaevi gardiyanları tarafından sistametik işkenceye maruz kaldıklarını bildirerek, kardeşleri Tarık Çakar için cezaevi idaresi tarafından intihara itilmek istendiği bilgisini verdiler.

Tarık Çakar 7 yıldır, Yunus Çakar ise 6 yıldır cezaevinde yatıyor. Kızkardeşi Aysel Daş kardeşleri ile ilgi şu bilgileri verdi:

“Bu gün küçük kardeşim Yusuf Çakar telefon açarak “Bizi kurtarın. Abimin ölmesini mi bekliyorunuz” diyerek abisi Tarık Çakar ‘ın 7 saat boyunca askıya alarak işkence gördüğünü, gardiyanlar ve cezaevi müdürü tarafından yapılan işkencede “Ya intihar edersin ya da bu işkencelere devam ederiz” dediklerini aktardı, bir an önce sevkimizi buradan aldırmalarını istedi. Biz telefonla konuşurken gardiyanlar tarafından tehdit edildiğini anlatmak istedi ama telefon kapandı.”

Yüksel Çakar da şu ifadelerde bulundu: “Kardeşlerimizin her ziyaretlerine gittiğimizde boğazlı kazakla çıkıyorlar. Gardiyanların “Hadi gelin oyun oynayalım” dediklerini anlatan kardeşlerim bu oyunun bir işkence oyunu olduğu anlattıyorlar. Eğer bu gün kardeşiniz intihar etti haberi gelirse sorumluları Kürkçüler gardiyanları ve cezaevi müdürüdür. Zaten bir kaç işkenceye müdür bizzat kendisi de girmiş. Aynı koğuşta kalan Yavuz Yüce kör olmasına rağmen işkenceye maruz kalıyor. Yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Kardeşlerim siyasi tutsaklara yakınlık gösteriyorlar, yiyeceklerini paylaşıyorlardı. Uygulanan işkence bu yüzden olabilir. Bu gün kardeşim Yusuf Çakar telefonda “Bizi kurtarın, abimi öldürecekler” diye feryat ediyordu. Biz dayamadık İHD ‘ye gelerek yardım istedik.”

İHD Adana Şube sekreteri Osman Kara “Adli tutukluların aileleri tarafından işkence ve baskı yapıldığı yönde şikayetler geliyordu ama aileler korkularından suç duyurusunda bulunmuyorlardı. Bu konuda bir rapor hazırlıyoruz. Gerekirse bir heyetle cezaevine gideceğiz. Bu gün ilk müdahale olarak cezaevi aranmış konu aktarılmıştır.” dedi.

5 yorum

Habere Yorum Yazın

Doğru bir E-Posta adresi girin. Gerekli Alan *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>