Anasayfa » DÜNYA » Küresel tekele karşı eylemler sürüyor

Küresel tekele karşı eylemler sürüyor

Dünyanın en büyük moda ve mağaza zinciri tekellerinden H&M’nin reklam afişinde, siyah bir çocuğa H&M markalı ve üzerinde “ormandaki en havalı maymun” yazan bir tişört giydirmesine tepkiler dünya çapında sürüyor. Dünyanın bir çok ülkesinde H&M mağazalarının önünde protesto eylemleri yapıldı.

Güney Afrika’da ise “Ekonomik Özgürlük Savaşçıları” adlı hareket, H&M mağazalarına girerek tahrip etti.

Dünya çapında aralarında siyah ve anti-ırkçı futbolcu Romelu Lukaku, NBA yıldızı LeBron James, rapçi P. Diddy gibi ünlülerin de olduğu birçok kişi H&M’ye karşı boykot çağrıları yaptı, artan toplumsal tepkiler nedeniyle bir dizi grup da H&M ile sözleşmelerini iptal etti.

Reklamı sitesinden kaldırıp tişörtü toplatacağını, sözkonusu reklam ile ilgili “iç soruşturma” yapacağını açıklayan küresel tekel rezilliğini herhalde bir iki şirket pazarlama yöneticisine yıkıp sıyrılmaya çalışıyor. Ancak ırkçı reklamı vesilesiyle, pahalı markalarını Afrika ve Asya ülkelerinde kölece koşullardaki işçilere nasıl ürettirdiği de gündeme gelen küresel tekel, işçilerin ve siyahların öfkesinden kolay kurtulabilecek gibi görünmüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*