Anasayfa » GÜNDEM » Küresel mali oligarşik zirvenin gündeminden kan damlıyor

Küresel mali oligarşik zirvenin gündeminden kan damlıyor

Rusya’nın St. Petersburg kentinde başlayan ve devam eden G20‘ye beklenildiği üzere Suriye’ye yönelik emperyalist kapitalist müdahale diplomasisi damga vuruyor. ABD, önümüzdeki hafta Senato ve Temsilciler Meclisi’nde oylanacak saldırı önergesi öncesi küresel zeminde destek arıyor. Obama, yaptığı bir dizi görüşmeyle müdahaleyi daha geniş bir zeminden gerçekleştirebilmenin imkanını kolluyor.

BBC’nin haberine göre Türkiye, Kanada, Fransa ve İngiltere ABD’nin saldırı projesine tam destek veriyor. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Türkiye’nin liderler arasında gerçekleşen akşam yemeğinde saldırının gerekçeleri üzerine çarpıcı bir konuşma yaptığını aktardı. Türkiye burjuva iktidarı, sürecin başından beri oynadığı saldırgan Ortadoğu aktörü rolünü sürdürüyor. Fransa‘da bölgesel çıkarları doğrultusunda sürecin başından itibaren Suriye’ye yönelik müdahaleyi desteklemiş, sürecin bu şekilde sürdürülemez olduğunu ifade etmişti. İngiltere Başbakanı David Cameron ise Rusya’da verdiği röportajda, kimyasal saldırının gerçekleştiğinden ve bunu Esad rejiminin gerçekleştirdiğinden emin olduklarını açıklamıştı. Cameron geçtiğimiz günlerde kendi parlementosundan onay alamamasına rağmen, ABD’nin müdahalesi konusunda destekçi tutumunu da sürdürdü. “Kırmızı çizgileri belirledikten sonra kimyasal silah kullanımıyla ilgili Amerika’nın hiçbir şey yapmaması büyük hata olur.” dedi.

Ancak, ABD ve birincil müttefiklerinin bölge taktiği beklendiği üzere G20 bileşenleri arasında karşı duruşlar da yaratıyor. Suriye’deki tekelci kapitalist hegemonyasını koruma ve yeni bölge yapılanmasında daha fazla pay alma derdindeki Rusya, geçtiğimiz haftayı BM denetçi raporunu bekleme söylemleri ve Doğu Akdeniz’deki savaş filosunu büyütmekle geçirmişti. İtalya Başbakanı Enrico Letta‘da ayrılıkların su yüzüne çıktığı açıklamasında bulundu.

Rusya ve Çin, ABD’yi BM kararı olmadan saldıramayacağı konusunda uyarıyor. Putin’in sözcüsü Dimitry Peskov, saldırının uluslararası hukuğa darbe vuracağını belki de onuncu kez açıkladı.

G20’den küresel mali oligarşik dengeye yönelik yeni bir şey çıkacakmış gibi görünmüyor. ABD’de önergenin geçmesi durumunda saldırının 60 gün içerisinde gerçekleşmesi ön görülüyor, gerektiğinde bu süre 30 gün daha uzatılabilecek. Ayrıca BBC’nin yaptığı ön yoklamada Temsilciler Meclisi‘nin yarısından fazlasının saldırya karşı olduğuna dair bir iddia da bulunuyor.

Küresel mali oligarşik güç dengelerinin yeniden dağılımı bölgedeki kapitalist yeniden yapılanma süreci ve bunun dünya burjuvazisi açısından ihtiyaçlarını bir çok zigzaga da mahkum bırakıyor. Şu anda ana gündem bu pürüzlerin giderilmesi. Akış yönünün binlerce bölge işçi ve emekçisinin kanını dökecek bir saldırganlığa doğru aktığını söylemek mümkün.

Küresel burjuvazinin sınıf içi çelişkileri uzlaşmaz değil. Bölgeyi kapitalistler açısından gerçek bir batağa çevirecek, tüm taktik konum alışlarını boşa düşürecek gelişme işçi sınıfının bir özne olarak sahneye çıkışı olacaktır. Başta bölge işçileri olmak üzere tüm dünya işçi sınıfına düşen cepheyi, çeşitli düzeylerde emperyalist kapitalist saldırganlıkla ilişkilenen kapitalist devlet ve patronlara karşı kurmaktır. Bu gelişme, dünya ve bölge denkleminin burjuva renkli olağan denklemini parçalayacak, tüm rol, ilişki ve kutuplar yeniden organize olacak, tarihi belirleyen unsur dünya çapında sınıf savaşımına dönüşecektir. Burjuva yönetememe krizleri, siyasal kutuplaşma ve buhran, kitle hareketinin önceki eşiklerini açması, güç ve moral kazanması, dünya çapında yayılan ve derinleşen sermaye döngüsünün kapitalizmin içsel çelişkilerini arttırması ve dünyanın her köşesine taşıması bunun nesnel temellerinin varlığına işarettir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*