Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürdistan’da genel protesto ve iş bırakma!…

Kürdistan’da genel protesto ve iş bırakma!…

Uludere katliamı sonrası, Kürdistan’da ilan edilen genel yas ve direniş, bir çok il ve ilçede kepenk kapatma, okul boykotu, belediye ve halk otobüsü şoförlerinin kontak kapatması ve temizlik işçilerinin iş bırakması, kitlesel eylem ve yürüyüşlerle uygulanıyor.

Diyarbakır merkez ve bağlı ilçelerde sabah saatlerinde esnaf kepenk açmadı. Bütün iş yerlerinin kapalı olması nedeniyle şehirde hayat adeta durdu. Eczane ve fırın haricinde hiçbir işyerinin açılmadığı Diyarbakır’da belediye işçileri de kontak kapatarak ve çöpleri toplamayarak eyleme destek verdi. Öğrencilerin de okul boykotu ile üniversite ve okullar da büyük ölçüde durmuş durumda.

Katliamı protesto etmek için Diyarbakır’ın çeşitli noktalarında gruplar halinde toplananlar, eylem yaptı. Gruplar bulundukları alanlarda lastik yakarak yolları kapattı. Küçük gruplar halinde eylem gerçekleştirenlere polis saldırdı. Sokak aralarında barikat ve ateş yakarak yapılan eylemler sürüyor. BDP İl Binası önünde toplanan ve Batıkent Meydanına yürümek isteyen kitle ile polis arasında da gerilimli bekleyiş sürüyor.

Kürdistan’ın Hakkari, Cizre, Nusaybin gibi bir çok il ve ilçesinde de, kepenk kapatma, okul boykotu, iş bırakma, toplanma ve yürüyüş eylemleri yapılıyor. Cizre ve Nusaybin’de sabah saatlerinde çatışmalı eylemler gerçekleşti…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*