Anasayfa » DÜNYA » Kudüs ve Batı Şeria ayakta

Kudüs ve Batı Şeria ayakta

Kudüs’te ve Batı Şeria’nın değişik kentlerinde toplanan on binlerce Filistinli İsrail askeriyle çatışıyor. Gerçek mermiler kullanan İsrail ordusunun müdahalesi sonucu 2 kişi öldü, en az 250 kişi de yaralandı.

İsrail güvenlik güçleri, Kadir gecesi dolayısıyla Mescid-i Aksa’ya akın eden Filistinlileri engellemek için gerçek ve plastik mermilerle ateş açtı. Çıkan çatışmalarda çok sayıda Filistinli yaralandı. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere de ateş açtığı gelen bilgiler arasında.

Al Jazeera Kudüs Muhabiri Civara Buderi, Kudüs’ün tüm girişlerinde İsrail askerlerinin bulunduğunu ve Mescid-i Aksa’ya giden tüm yolları kapatıklarını belirtti. Buderi, “Kudüs’ün çoğu yerlerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor. Bu gece Kudüs’te uzun yılların en şiddetli çatışmalarını yaşıyoruz. İnsanlar Kadir gecesini hiç bu şekilde yaşamamıştır. İsrail ordusu gerçek mermi, plastik mermi ve gaz bombalarını yoğun bir şekilde kullanıyor” dedi.
Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışan 39 Filistinli İsrail güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Batı Şeria ayakta

Batı Şeria’daki Kalandiye askeri noktasındaki çatışmalar ise saat 22.30 sıralarında başladı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenen gösterinin amacı, Ramallah’tan Kudüs’e gitmekti.
Kadir gecesini Mescid-i Aksa’da kutlamak ve Gazze’ye destek olmak için başlatılan protesto gösterisi, ’48 bin kişi’ sloganı altında düzenlendi.

1948 yılındaki ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen Nekbe’den esinlenerek 48 bin kişinin toplanması için çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler çağrı yaptı.

Çağrılar sonucu dün akşam saatlerinden itibaren Ramallah’ta on binlerce Filistinli toplandı.

Bunun üzerine İsrail ordusu Kudüs’e giden yolları kapattı.
Ramallah’ta yola çıkan Filistinlilere, İsrail güvenlik güçleri Kalandiye askeri noktasında müdahale etti.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akleh, “İsrail ordusu belki de şimdiye kadar hiç bir protestoya karşı bu kadar şiddet kullanmadı. Gerçek mermilerle Filistinlilere ateş açıyor” dedi.

Müdahale sırasında 2 Filistinli hayatını kaybetti. Öldürülen Filistinlilerin isimlerinin Mecid Sifayyan ve Muhammed Araj olduğu açıklandı. Yaralananların sayısı en az 250.

Batı Şeria’nın diğer kentleri de ayakta.
Tul Kerim’de İsrail güvenlik güçleri ile Filistinlerin arasında çatışmalar devam ediyor.

Beyt Lahim’in kuzey girişinde İsrail güvenlik güçleri ile Filistinlerin arasında çatışmalar var.

Nablus’ta da çatışmalar devam ediyor. Burada 3 Filistinli yaralandı.
El Halil’de Halhul ve Bab El Zaviye bölgelerinde protestolar ve çatışmalar devam ediyor. Çok sayıda yaralı var.

Bölgede çatışmalar halen sürüyor.

Çatışmalar nedeniyle Batı Şeria’nın tüm hastanelerinde olağanüstü durumu ilan edildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, tüm Filistinlilere kan bağışında bulunmak için çağrı yaptı.

Al Jazeera’ya konuşan Filistin Sağlık Bakanlığı Ramallah sözcüsü Osama Neccar “Kalandiye’den sadece gerçek mermiyle vurulan 250 yaralı hastanemize geldi. Gaz bombalarıyla veya plastik mermiyle vurulan yaralılar protesto yerinde müdahale ettik. Yaralılar baş, kalp ve boyun gibi hassas yerlerden vuruldu. Belliki öldürmek için vuruldular. Her dakika, bir yaralı hastaneye geliyor” diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*