Anasayfa » GÜNDEM » Şike “çatlağı”nın arka planında neler var?…

Şike “çatlağı”nın arka planında neler var?…

Futbol yalnız futbol değildir! Küreselleşmiş milyarlarca dolarlık dev çaplı bir tekelci kapitalist azami kar endüstrisidir. Aynı zamanda, tekelci sermaye, mafya, devletin iç içe geçtiği mali oligarşinin en çürümüş ve en karanlık güç ve egemenlik araçlarından biridir.

Öyle ki, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Futbol Federasyonunu kapsayan şike operasyonunun ve yasa tasarılarının arka planındaki güç ve paylaşım mücadelelerinin kokusu açığa çıkmakta gecikmedi.

Şike cezalarını hafifletilmesini öngeren yasa tasarısının Cumhurbaşkanı Gül tarafından veto edilmesi, AKP içinde Irak işgalinden bu yana ilk kez bir “çatlak” görünümünün ortaya çıkmasına yol açtı.

Başbakan Erdoğan “hastalık nedeniyle” ortada yokken, başbakan yardımcısı Bülent Arınç, ve Şamil Tayyar gibi bir grup AKP milletvekili, Cumhurbaşkanı Gül’ün vetosunu açıktan destekler bir pozisyon aldılar. Derken Erdoğan olaya müdahale edip şike cezalarını hafifleten ve Aziz Yıldırım’ın hafif bir cezayla çok geçmeden serbest kalmasını öngören yasa tarasının AKP-CHP- MHP tam ittifakıyla hiçbir değişiklik yapılmadan aynen geçirileceğini ilan etti!

Bunun üzerine burjuva medyada, AKP Hükümeti ve Erdoğan yönetimi ile Gülen cemaati arasında bir “çatlak” olduğu üzerine çok sayıda yorum çıktı. Bu yorumlara göre, (küresel tekelci kapitalist) Gülen cemaati, AKP hükümeti ve Erdoğan’ın Anayasayı ağırdan almasından, istediği “daha köklü düzenlemeleri” yapmamasından, Ergenekon ve Balyoz operasyon ve davalarını daha derine ve sonuca götürmeyip gevşek tutmasından, “uzun tutuklama sürelerini” gerekçe gösterip yumuşatmayı düşünmesinden “rahatsız”. Şike cezalarını hafifleten ve tutukların bir kısmının serbest bırakılmasını öngören yasa tasarısının, Ergonekon, Balyoz ve diğer “uzun tutukluluk” davalarının yumuşatılmasına dönük bir emsal ve adım olacağından “endişeleniyor”, bu yüzden yeni şike tasarısının Cumhurbaşkanı Gül üzerinden veto edilmesi için “lobi yaptı”. Yeni şike yasası tasarısı ve vetoya karşın aynen geçirilmesi konusunda CHP ve MHP’nin AKP ve Erdoğan ile ilk kez bir konuda bu kadar canı gönülden ittifak yapmaları ve blok tutum almaları ve Aziz Yıldırım’ın Ergenokonculuk ile suçlanması üzerine Rıdvan Dilmen’in Sabah gazetesinden ayrılması vb, bu yoruma gerekçe gösterilen olgular arasında.

Medyadaki bir diğer yoruma göre ise, şike operasyonunun ve Aziz Yıldırım ve büyük futbol tekellerinin bazı yöneticilerine daha ağır ceza isteminin arkasında yine Gülen cemaati ve onun futbol endüstrisi üzerinde etkisini artırma çabası var. Buna karşı, futbolun Aziz Yıldırım, Ali Koçlar vb gibi mevcut tekelci oligarkları karşı atak yaptı ve tasarının hafifletilmesini, aynen geçirilmesini sağladı, vb…

Bunların yanısıra, küçük çaplı bir siyasi kriz ve sarsıntıya dönüşen şike tasarısının arka planında, görev süresi dolmaya yaklaşan Gül’den sonra Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olup olmayacağı, olursa Erdoğan’dan sonra kimin başbakan olacağı, yeni Yök başkanının kim olacağı vb yolunda bir güç mücadelesinin başladığına dair de yorumlar var. Davutoğlu’nun adı da cumhurbaşkanlığı adayları arasında geçiyor ve AKP içinde Erdoğan’dan sonra “ikinci adam” olmaya doğru yükselişini sürdürdüğü, yeni Yök başkanını da onun belirlediği, Arınç ve Gül’ün bundan rahatsız olduğu türünden de epey bir yorum var. Türkiye burjuvazisi ve hükümetin Suriye, İran, Nato, Rusya ve bir bütün olarak bölge politikaları konusunda, emperyalist kapitalist güçlerinde içinde olduğu bir dizi sorun ve çekişme olduğu yönünde yorumlar da bununla bağlantılı olarak yapılıyor.

Yine Erdoğan-hükümet ile cemaat arasında bir dizi konuda anlaşmazlık olmakla birlikte bunun ciddi bir “çatlak” boyutunda olmadığı ve olmayacağı, tekelci cemaat sermayesinin AKP hükümetinden desteğini çekmesinin söz konusu olmadığı, ancak Erdoğan cumhurbaşkanı olursa farklı gelişmelerin gündeme gelebileceğine dair çok sayıda yorum da eksik değil…

Evet, futbol sadece futbol değildir!…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*