Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kriz paniğini zor ve tehditle bastıramazsınız!

Kriz paniğini zor ve tehditle bastıramazsınız!

Erdoğan, “bankalarda döviz hesaplarına el konacak, bir yıl önceki dolar kurundan liraya çevrilecek” söylentileri ayyuka çıkmışken, kriz paniğini tehditle bastırmaya çalıştı:

“Bankalara saldırarak, oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık, bittik işi sağlama alalım gibi yollara lütfen tevessül etmeyin. Eğer böyle bir yola tevessül ederseniz, yanlış yaparsınız. Aksi halde biz de, başta şahsım B planını, C planını uygulamak zorunda kalırım, bunu da böyle bilesiniz” dedi.

Burjuva-faşist devlet de, “kur yükselişini proveke ederek ekonomik güvenliği tehdit ettikleri” gerekçesiyle, yüzlerce sosyal medya hesabına soruşturma açtığını duyurdu.

Birkaç tweet bile ekonomiyi sarsabilecek noktaya geldiyse, sorun sosyal medyada değil, kapitalizmin batakçı ekonomisindedir.

Kriz konusunda korku ve endişesi büyüyen, ne olup bittiğine dair bilgi ihtiyacı yakıcılaşan kitleleri, soruşturma tehditleri, B, C planı tehditleriyle bastıramazsınız. Endişe artışını, bilgi arayışını zor ve tehditle bastırmaya kalkışmak, paniği büyütmekten, yangına körükle gitmekten başka bir anlama gelmiyor.

Bir yandan kitlelere bankalardaki paralarınızı, dövizlerinizi çekmeyin, yastık altındaki döviz ve altınlarınızı liraya çevirin diyorsunuz; bir yandan da bankalara Merkez Bankasının eriyen döviz rezervlerinden 4 milyar dolar toka ediyorsunuz. Krizle ilgili tweet atana “milli güvenlik tehditi” diye soruşturma açıyor, ama milyarlarca dolarlık spekülasyonu kendiniz yapıyorsunuz.

Milyonlarca işçi emekçinin işi, aşı, canı yıkım tehditi altındayken, tatlı karlarınızı saadet zincirlerinizi sürdürmenin hesabını yapıyorsunuz.

Kapitalist ekonominiz onun zincirine vurduğunuz milyonlarca işçi ve emekçinin üstüne gümbürtüyle çöküyor, ve siz hala saray ve rezidanslarınızdan yağdırdığınız baskı yasak ve duayla, idare edebileceğinizi sanıyorsunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*