Anasayfa » GENÇLİK » KPSS eylemcileri: Sınav iptal edilsin

KPSS eylemcileri: Sınav iptal edilsin

KPSS’ye giren ve Facebook aracılığıyla bir araya gelenler, İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Coğrafya öğretmeni Nihan Akar adaylar adına yaptığı açıklamada, 2010 yılının ardından 2012 yılında da KPSS’de ”kopya skandalı” ile karşı karşıya kaldıklarını vurguladı.

Akar, ”Pek çok aday sınav süresini yetersiz bulmuşken, ÖSYM, açıklamasında, dershaneye giden öğrencilerin soruları virgülüne kadar ezberlediğini’ iddia etmektedir.

Türkiye genelinde hangi sınav binalarında, hangi sınav salonunda hangi ilde 90 dakika dışarı çıkma yasağına riayet edildiği konusu ciddi soru işaretleri içermektedir. Bu da bir sınav iptali gerekçesidir. KPSS mağdurları olarak sınavın iptalini talep ediyoruz” dedi.

KPSS’ye giren adaylardan Gurbet Karaçar da sınav sorularının uzun olduğunu bu nedenle ezberlemenin mümkün olmadığını ifade ederek, ”Sınav sırasında bir internet sitesinde sorular yayımlandı. Soruların internette nasıl yer aldığı açıklanmalıdır. Bizler mağduruz. Sınavın iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Adaylar, açıklamanın ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek, ”sınavın iptalini ve soruların internet sitelerinde yer almasına neden olan sorumlularının bulunması”nı talep etti.

Taksim’de KPSS protestosu

Sosyal medya aracılığı ile bir araya gelerek Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda 12.00’de basın açıklaması yapan topluluk, sınavda çıkan soruların birileri tarafından çalındığını ve belli bir kesime servis ettirildiğini iddia etti. Alkışlı protesto yapan grup ‘Ali Demir istifa’ diye slogan attı.

KPSS’ye giren gençlerden Şilan Sağnıç’ın okuduğu basın açıklamasında, “Bizler yıllardır okumamızın karşılığını alabilmek, insan onuruna yakışır şekilde hayatımızı devam ettirmek için gece-gündüz KPSS’ye çalıştık. Tek isteğimiz hayatımızı idame ettirebilmek için devlet gölgesinde bir iş sahibi olabilmekti. Sınav günü ÖSYM’nin belirlediği sınav yerlerine gittik Üstümüz başımız arandı, kredi kartlarımızdan, saç tokamıza kadar her türlü madde alındı. Güvenliktir diye ses çıkarmadık. Ancak sınav anında çekilen fotoğraflar bize telefon ve kameraların içeri alındığını ve bu sınavın güvenilirliğinin kalmadığını göstermektedir. 2010’dan farklı olacak diye düşünürken, durum 2010 yılını bile geçti. Nereden bilebilirdik ki, biz daha sınava girmeden soruların internette dolaşacağını. 7 Temmuz 2012’de düzenlenen KPSS sırasında sınav sorularının bazı internet sitelerinde yayımlanmış, soruların sızdırıldığına dair kuvvetli şüphe uyanmıştır” dedi.

Soruların sızdırıldığı iddialarının asılsız olduğu yönünde açıklamalara da değinen Şilan Sağnıç, “Bu kadar kısa sürede hangi heyet tarafından nasıl bir inceleme yapılmıştır. Bu heyet ne zaman oluşturulmuştur. Yapılan inceleme nedir? ÖSYM’nin incelemeleri hükümet bilgisi dahilinde mi olmuştur. Yapılan jet açıklama akıllara bu soruları getirmektedir. 57 soruyu ezberleyen ve ÖSYM’den önce telif haklarına rağmen soruları yayımlayan süper beyinler, kalan üç güncel soruyu nasıl oldu da ezberleyemedi. Yarım sayfalık parağraf soruları nasıl oldu da ezberlenebildi. Grafik ve harita soruları nasıl oldu da birebir aynı oldu. Sınava dair bu kopyalar ve söz konusu yayınevi hakkında inceleme başlatıldı mı? Yasal süreç ne durumda. Bunlar bilinmeden nasıl ve neyi kanıt göstererek şaibe yoktur denilmektedir. 7 Temmuz 2012 tarihinde yapılan 2 oturumun da iptal edilmesini istiyoruz. Kamuoyunu bu bağlamda göreve davet ediyoruz. Yarınlarımızı çalanlar cezalandırılmalı ve ilgili sınav bir an önce iptal edilmelidir” dedi.

Öğretmenlik mezunu Gökhan Dil ise “sınav çıkışı bir arkadaşımın uyarması ile internete girdim. Sorular birebir yayınlanmıştı. Şimdi kaç puan alacağımı biliyorum. Ben 2008 mezunuyum 2 yıl dershaneye gittim. Bu sene çalışabildim. Çünkü haftaiçi ücretli öğretmenlik yaptım. Okul müdürleri sanki biz onların elemanlarıyız. Asgari ücretle çalışıyoruz. Emirleri, onların köleleriymişiz gibi tavırları… Hafta sonu dershaneye gidiyordum saat birde çıkıp kahvede çay dağıtıyordum. Bana hoca çay getir diyorlardı. Böyle aşağılanıyordum. Biz bu ülkenin üvey evlatları değiliz. Hükümet yüzünden devlete düşman olmak istemiyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler savcılığa başvurdu

İzmir’de 20 kişi, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) iptali ve ”soruların önceden sızdırıldığı” iddiasına ilişkin sorumluların bulunması talebiyle savcılığa başvurdu.
KPSS’ye giren ve Facebook aracılığıyla bir araya gelen 20 kişi, İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Coğrafya öğretmeni Nihan Akar adaylar adına yaptığı açıklamada, 2010 yılının ardından 2012 yılında da KPSS’de ”kopya skandalı” ile karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü.

Akar, ”Pek çok aday sınav süresini yetersiz bulmuşken, ÖSYM, açıklamasında, dershaneye giden öğrencilerin soruları virgülüne kadar ezberlediğini’ iddia etmektedir. Türkiye genelinde hangi sınav binalarında, hangi sınav salonunda hangi ilde 90 dakika dışarı çıkma yasağına riayet edildiği konusu ciddi soru işaretleri içermektedir. Bu da bir sınav iptali gerekçesidir. KPSS mağdurları olarak sınavın iptalini talep ediyoruz” dedi.

KPSS’ye giren adaylardan Gurbet Karaçar da sınav sorularının uzun olduğunu bu nedenle ezberlemenin mümkün olmadığını ifade ederek, ”Sınav sırasında bir internet sitesinde sorular yayımlandı. Soruların internette nasıl yer aldığı açıklanmalıdır. Bizler mağduruz. Sınavın iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Adaylar, açıklamanın ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek, ”sınavın iptalini ve soruların internet sitelerinde yer almasına neden olan sorumlularının bulunması”nı talep etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*