Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Bu çığlığı duyun!
Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi' bu gün saat 11.00'de Ankara'da Petrol-İş'te bir basın açıklaması yaptı. Bir haftadır seslerini Ankara'da duyurmaya çalışan kot taşlama işçileri bugün evlerine geri dönecekler.

Bu çığlığı duyun!


Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi bu gün saat 11.00’de Ankara’da Petrol-İş’te bir basın açıklaması yaptı. Bir haftadır seslerini Ankara’da duyurmaya çalışan kot taşlama işçileri bugün evlerine geri dönecekler. İstedikleri sonucu alamadılar ama mücadelelerine devam edeceklerini ve Ankara’ya yeniden geleceklerini de belirtiyorlar

SİLİKOZİS HASTASI KOT İŞÇİLERİNDEN KAMUOYUNA
Yıllardır mücadele ediyoruz, ciğerlerimizi kaybettik, nefeslerimizi kaybettik, hayatlarımızı kaybettik, hiç değilse ardımızda kalanlar haklarını kaybetmesin diye, mücadele ediyoruz. Küçük, izbe, insanlık dışı atölyelerde kot ağarttık. Birileri moda yarattı, başka birileri o modaya uydu. Ve aslında birileri milyonlarca dolar para kazandı. Tek kaybeden biz olduk: kotlar ağardı, ama hayatlarımız karardı. Yoksulduk, işsizlik, çaresizdik, o atölyelerin ölüm makinası olduğundan habersizdik. Ama çok sonra öğrendik ki, habersiz olan bir tek bizmişiz. Kendimizi sigortalı sanıyorduk. Meğer o da değilmişiz. Adına “kayıt dışı” deniyormuş. Onu da çok sonra öğrendik. Bizi kayıt dışı çalıştıranlar zengin oldu, buna göz yumanlar terfi etti, biz ise hala kayıt dışıyız. Çalışırken giremediğimiz kayıtlara “ölüm raporlarımızla” girebiliyoruz ancak. Neyin cezasını çekiyoruz biz?
O şartlarda çalışmayı; bu ölümcül hastalığa yakalanmayı; ciğerlerimizi, nefesimizi kaybetmeyi mi, tercih ettik.? “Ciğerlerimizin yarısı yok,bizi malülen emekli edin”, diyoruz devlete. Bu hakkımızdan yararlandırılmayarak bir kez daha mı cezalandırılacağız?
Peki, biz hak ettik diyelim bu cezaları… Biz ölüp gittikten sonra, güvencesiz, bir başına kalacak ailelerimizin ne günahı var? Onlar ne yaparak hak ettiler bu cezayı?
Yıllardır mücadele ediyoruz. Kimi gözlerini yumdu mücadelemize, çığlığımıza kulaklarını tıkadı. Kimi, gönül gözüyle baktı, can kulağıyla dinledi. Sağlık bakanlığı kot kumlamayı yasakladı. Ardından biz silikozis hastalarına ücretsiz sağlık hizmeti verdi. Sağlık bakanlığına, daha önce teşekkür etmiştik, bir kez daha tekrarlıyoruz teşekkürümüzü. Şimdi TBMM plan ve bütçe komisyonunda görüşülmekte olan Torba Yasa Tasarısının bir maddesini bize ayıran hükümetimize de teşekkür edeceğimiz günü dört gözle bekliyoruz:

Bu tasarıya silikozis hastalarının girmesi hepimize umut verdi.

Ancak bu maddenin bizleri özürlü kapsamına alması, hem teknik olarak, hem hukuksal olarak hem de insani olarak yanlıştır.

Biz özürlü değiliz. Devletin denetim görevini yapmaması nedeniyle yıllarca açık kalan, hem kayıt dışı, hem yasadışı çalışan atölyelerde hastalandık biz.
Bu hukuksuzluğun hiçbir sorumlusu, hiçbir faili cezalandırılmazken, bizim dört kez cezalandırılmamaız hakka, adalete sığmaz.
Biz, tıpkı sigortasız olduğu halde iş kazası geçirildiğinde malülen emekli edilen içiler gibi malülen emekli olma hakkımızı istiyoruz.
Bu tasarı, bize 100-300 lira özürlü aylığı bağlıyor. Üstelik bu maaş, kşinin ölümüyle birlikte kesiliyor. Bu sosyal güvenlik şemsiyesi değildir. Bunu kabul etmiyoruz.

BİZ, AİLELERİMİZ, EŞLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINA GİRMEK İSTİYORUZ!

ÇÜNKÜ BİZ ÖLDÜKTEN SONRA AİLELERİMİZİN SİGORTASI OLSUN, İSTİYORUZ.

Bu maddenin düzeltilmesini talep etmek üzere bir haftadır Ankara’dayız.

Bize tasarının yıl sonuna kadar yasallaşacağını söylemişlerdi, bizde oksijen tüplerimizi, yorganlarımızı, döşeklerimizi alıp geldik. Bütçe görüşmeleri nedeniyle tasarı ocak ayına ertelendi. Bir haftadır, iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileriyle görüşüyoruz. Nefesimiz yettiğince bu yanlış ve taleplerimizi anlatıyoruz. Şimdi gidiyoruz. Tasarı Genel Kurula gelmeden, biz, Ankara’ya yine geleceğiz. Nefesimiz yettiğince bu yanlışı ve taleplerimizi anlatıyoruz.
Şimdi gidiyoruz. Tasarı Genel Kurula gelmeden, biz Ankara’ya yine geleceğiz.
Nefesimiz yettiğince de anlatmaya devam edeceğiz. Sayın Başbakanımıza sesleniyoruz:
KOT KUMLAMA İŞÇİLERİ DAYANIŞMA KOMİTESİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*