Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kölelik Ücreti Komisyonu Toplandı

Kölelik Ücreti Komisyonu Toplandı

Asgari ücretin 1300 liraya çekilmesi tartışmalarının ardından Asgari Ücret Tespit komisyonunun toplantılarının ikincisi Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İlk toplantıya Çalışma Bakanı başkanlık yaparken bu toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık yaptı. Asgari ücret tartışmalarının başından bu yana sermaye ücretlerdeki artış konusunda kendilerine yük binmemesi gerektiğinin altını kalın çizgiler ile çiziyor.

Zaten AKP hükümeti de yapacağı zam oranının daha fazlasını işçi ve emekçilerin cebinden çıkarmak için bir dizi önlemi almaya çalışıyor.  İlk toplantıda Çalışma Bakanı’nın, “sermayenin çıkarları bizim için önemli” açıklaması zaten durumu kısaca özetliyor.

Toplantıda Türk-İş adına yapılan açıklamada 1300 liranın onlar içinde yeterli olduğunun söylenmesi dışında birşey yok, sendika bürokratlarının yapılacak zam sonrasında yine paranın işçilerin ve emekçilerin cebinden çıkacağı gerçeği ile ilgili bir şey söyledikleri de yok.

AKP hükümeti bir önceki seçimlerde işçi ve emekçilerin ekonomik taleplerini görmezden gelmişti, ancak 7 Haziran seçimlerinde asgari ücret vaadi ile ekonomik talepleri de gündemine aldığı rolünü iyi oynadı. Asgari ücret şu an 1054 TL; zaten olası bir artış bile daha önceki yıllardan az. Ayrıca açlık ve yoksulluk sınırları göz önüne alındığında zaten 1300 lira bile komik bir rakam olarak karşımızda duruyor. Hükümetin şimdiden yaptığı zamlar ve arttırmaya hazırlandığı vergi oranlarını düşünürsek yapılacak zam oranının çok fazlasının işçi sınıfının cebinden çalacağı kesin.

Sendika bürokratlarının asgari ücret konusunda mızmızlıkları da cabası. Metal fırtına gibi güçlü bir sınıf mücadelesinin ardından asgari ücret noktasında çok daha güçlü ve dinamik bir mücadele yürütmek gerekirken sendikalar göstermelik açıklamalar ile süreci geçiştiriyorlar. Türk-İş zaten çoktan sermaye ile anlaşmış durumda; DİSK ise “asgari ücret 1900 lira olsun” kampanyası yürütüyor ancak kendinden menkul bir kampanya olmanın ötesine geçemiyen bir tarzla. Asgari ücret konusunda işçi sınıfın topyekün güçlü bir mücadelesi ile ancak “insanca bir ücret” hedefi yakalanabilir. Ancak sendika bürokratlarının sınıfın kazanımlarına yönelik saldırılara bile verdiği güdük cevap ortadadır.

İşçi sınıfı içindeki kıpırdanma sürüyor. Gerçek bir kazanım sınıfın kendi gücünün farkına varması ve sermayeye karşı güçlü bir mücadelesi ile gerçekleşecektir. Bugün bir çok yerde işçiler asgari ücretin bile altında ücretler ile çalışmaktadır. Onlarca taşeron işçi güvencesiz ve geleceksiz çalışma koşulları altında çalışıyor. Suriyeli göçmen işçiler başta olmak üzere birçok göçmen işçi ücretli kölelik koşullarından bile kötü durumdalar.

Komisyon, üçüncü toplantının Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde, 18 Aralık Cuma günü yapılmasını kararlaştırdı.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*