Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kodun Özgürlüğü: Hack Etiği ve Estetiği

Kodun Özgürlüğü: Hack Etiği ve Estetiği

McGill Üniversitesi Bilim-Teknoloji Kültürel Araştırmaları kürsüsü öğretim üyesi Prof. Gabriella Coleman, geçtiğimiz günlerde “Coding Freedom: The Ethics and Aesthetics of Hacking” (Kodun Özgürlüğü: Hack Etiği ve Estetiği) adlı yeni kitabını yayınladı.

Sosyo-kültürel antropoloji alanında çok sayıda çalışması olan ve 2005 yılından itibaren de özel olarak özgür yazılım ve hacker kültürü üzerine çalışmalar yapan Coleman, son yıllarda özellikle “Anonymous” grubu üzerine yaptığı araştırmalarla dikkat çekti.

Yeni kitabı “Coding Freedom: The Ethics and Aesthetics of Hacking” için üç yılını San Francisco’da Debian GNU/Linux topluluğundan hackerların arasında geçiren yazar, kitabında alanın içinden tecrübelere de dayanarak özgür yazılım hareketi/kültürü, hackerlık kavramı, fikri mülkiyet yasaları, yaratıcılık ve üretkenlik kavramlarını sorguluyor.

Coleman’ın kitabının kendisi de bir özgür yazılım lisansı varyasyonu olan Creative Commons ile “cc by-nc-nd”* türünde lisanslanmış. Yazarın kişisel sitesinden yakın zamanda indirilebilecek olan kitabı şu anda da aşağıdaki linkteki torrentten indirerek pdf ya da epub versiyonlarını okuyup paylaşabilirsiniz. (Ne yazık ki henüz çevirisi bulunmamaktadır).

İndirme linki: The Ethics and Aesthetics of Hacking
Kişisel Site: http://gabriellacoleman.org/
Twitter: https://twitter.com/BiellaColeman

—–

* CC BY-NC-ND: Bu lisansa sahip eseri kopyalayabilirsiniz. Sağlanması gereken üç şart var. İlki, eserin tüm kopyalarında eserin ilk sahibinin belirtilmesi. İkincisi, eserin hiçbir kopyası veya eserden üretilmiş yeni eserlerin hiçbirisinin ticari ortamda kullanılmaması. Üçüncüsü, esere dokunulmaması ve özgünlüğünün korunması.

Bir yorum

  1. Çeviriverseniz de okuyuversek :))

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*