Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Koç gibi sömürü

Koç gibi sömürü

Koç Holding’de her bir işçinin yarattığı artıdeğer belli oldu: 23 bin 755 TL

“Koç Holding 85. Yılına Güçlü Girdi” denilerek açıklanan 2010 yılı raporuyla birlikte, sömürü oranı da açıklanmış oldu. “Şurada bu kadar yatırım yaptık”, “Şu sektörün lideri biziz”, “Krize rağmen şu oranda büyüdük” şeklinde hazırlanmış raporda, istihdam edilen işçi sayısından ne kadar kar elde ettiklerine kadar birtakım bilgiler de mevcut. Krizin bütün yükünü biz işçilerin sırtına yıkmak için ellerinden geleni yapan sermayenin kar oranları aslında bütün gerçeği gözler önüne sermekte. Tabii bu sayıları bile kendi işlerine geldiği gibi açıklamış olduklarından şüphemiz yok. Hepimiz biliriz ki burjuvazinin, yüksek vergi ödememek için karlarını düşük göstermek gibi prensipleri vardır.

Holding bünyesindeki Yapı Kredi Bankasının bir önceki yıla göre kar oranındaki artışın yüzde 45 olmasına rağmen, metal sözleşmelerinde Ford işçisine dayatılan ücret artışının sadece yüzde 5 olması bile, rapordaki diğer bütün palavraları paçavra etmeye yeter de artar aslında.

Bu kısa açıklamalar ışığında rapora dönecek olursak, Koç Holding’in geçen yılki karının 1milyar 734 milyon TL olduğunu görüyoruz. Peki kaç işçi çalışmış geçen sene? 73bin kişi.

İşte bu sınırlı bilgiler ışığında, toplam net karı işçi sayısına bölersek, her bir işçinin ürettiği yıllık artıdeğeri hesaplayabiliriz. Kaç mı çıkıyor. 23 bin 755 TL.

Peki her bir işçi için sömürü oranı kaç sizce? Sömürü oranını bulmak için de burjuvazinin el koyduğu artıdeğeri, işçinin ücretine bölüyoruz.

Bu durumda: 600 TL ücnek alan bir işçinin sömürülme oranı yüzde 330 iken, 1.000 TL ücret alan işçinin sömürü oranı ise yüzde 197 çıkmakta. 1500 TL ücret alan bir işçi ise yüzde 132 oranında sömürülüyor.

Sonuç mu… Alınterimizin 3 katına el konuluyor. Her şeyi üreten bizler 1 alırken onlar oturdukları yerden 3 alıyorlar.

Varın gerisini siz düşünün!!!

Bir işçi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*