Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobane’de YPG’nin ilerleyişi sürüyor

Kobane’de YPG’nin ilerleyişi sürüyor

Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi kapsamında devam eden operasyonlarda 2 köy daha çetelerden kurtarıldı.

YPG Basın Merkezi,  YPG/YPJ güçlerinin Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi kapsamında düzenlediği operasyonların devam ettiğini belirtti.

Dün gece YPG/YPJ savaşçılarının Kobanê’nin doğusunda çetelerin işgali altında bulunan Taştokê köyüne yönelik bir operasyon düzenlediğini belirten YPG,  “Taştokê köyünü özgürleştiren güçlerimiz ile çete grupları arasında bu köy yakınlarında halen çatışmalar yaşanmaktadır. Güçlerimiz bu alanda çetelere ait 1 aracı içindeki çetelerle birlikte imha etmiştir. Operasyondaki ölü ve yaralı çete sayısı tam olarak tespit edilememiştir” dedi.

YPG açıklamasında devamla şunlar ifade edildi:

“Güçlerimiz Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi kapsamında Kobanê batısında da ilerlemeye devam etmektedir. Bu kapsamda güçlerimiz dün Susanê köyünü ve yakınlarındaki 2 stratejik tepeyi hedef almıştır. Yoğun ve şiddetli çatışmalar ardından güçlerimiz Susanê köyünü çetelerden temizlemiş, her iki tepeyi de ele geçirmiştir. Bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 15 çete üyesi öldürülmüştür.

Güçlerimiz çetelere ait 5 cenazeyle birlikte  1 adet 14,5 mm’lik doçka, 8 adet kaleşnikof, 22 kaleşnikof şarjörü ve 2 kutu kaleşnikof mermisi, 1 adet B7 roketatar ve 5 B7 roketatar mermisi, 1 adet BKC ve 2 sandık BKC mermisi ve 3 adet telsiz cihaz ele geçirmiştir.”

Kobanêliler AFAD’tan kaçıyor

DAIŞ saldırıları sonucu yurdunu terk eden ve geldikleri Suruç’ta, AFAD’ın çadır kentine yerleşen binlerce Kobanêli, esaret hayatı yaşadıklarını söyledikleri  AFAD çadır kentlerinden Suruç Belediyesi’nin kurduğu Şehîd Gelhat çadır kentine kaçıyor. Kampa şu ana kadar 500’ü aşkın ailenin kaçtığı öğrenildi.

DAIŞ saldırıları sonucu yurdunu terk edip sınırı aşarak Suruç’a gelen yaklaşık 200 bin Kobanêlinin 6 bin 200’ü AFAD tarafından yerleştirilmiş, geri kalanlar ise yok sayılmıştı. Suruçlular başta olmak üzere Kürtlerin kucak açtığı Kobanêliler özgür Kobanê’ye dönme umudu taşırken, AFAD kampında kalan Kobanêliler ise, DAİŞ zulmünden sonra AFAD kampında yeni bir zulüm ortamı ile karşılaştıklarını ve bu yüzden de AFAD’tan kaçıp Suruç Belediyesi’nin yeni kurduğu Şehit Gelhat Çadır Kentine geldiklerini anlattı. Kamp yeni olmasına karşın, AFAD’tan Şehit Gelhat’a kaçan ile sayısının 5 yüzü aştığı öğrenildi.

AFAD çadır kentinde kalmak zorunda kalan binlerce Kobanêli’den biri olan Mistefa Ahmed, Türk askerleri tarafından günlerce sınırda aç, susuz bırakıldıklarını, başka seçenek olmadığı için sınırı geçtikten sonra AFAD’a yerleştirildiklerini belirtti. AFAD’ta yemeklerin yenmediğini söyleyen Ahmed, kendi çabalarıyla hayatta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi. AFAD’ın zulmünden kurtulmak için hep arayışta olduğunu aktaran Ahmed, en sonunda Suruç Belediyesi bünyesinde açılan Şehîd Gelhad çadır kentine geldiği için de mutlu olduğunu ifade etti. Ahmed, AFAD kampında yaşananları şu cümleler ile özetledi: “Kamyon ve tırlar ile eşya ve malzemeler geliyordu, gelmiyor değil.  Birkaç eşya dağıtırlardı, bu anın fotoğrafını çektikten sonra malların hepsini dağıtmadan götürüyorlardı. Kobanê’den geldiğim ilk günden bu yana hep aynı elbise ve ayakkabıyı giyiyorum. Çünkü elbise adına hiçbir şey verilmedi.”  Ahmed, tek dertlerinin bir an önce Kobanê’ye dönmek olduğunu söyledi.

DAIŞ çetelerinin Kobanê Kantonu’na yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu ailesini Suruç’a gönderek, Kobanê’de tek başına kalan Mihemed Abês, “Sonuna kadar direndim. Kaçmadım. Saldırıların şiddetlenmesiyle YPG/YPJ’li arkadaşların isteğiyle Suruç’a ailemin yanına gelmek zorunda kaldım. Geldiğimde de ailemin devletin çadırında olduğunu öğrendim. Gittiğim AFAD çadırlarında ise perişan bir halde duruyorlardı. Günlerdir yemek yememişlerdi.  Devlet 200 bin Kobanêliye baktığını söylüyor. Bu nasıl bakmaktır. Türk devletinin DAIŞ çetelerine nasıl destek verdiğini çok iyi biliyoruz. Kobanê’nin toprağı, Türkiye’nin kebabından daha güzeldir” dedi.

YPJ TÜM KADINLARA ÖRNEK OLDU

AFAD kamplarında esir gibi tutulduklarını söyleyen Dilşeîd Îso ise, geldikleri Şehîd Gelhat çadır kampında insan olduklarını his ettiklerini, AFAD’ta ötekilenirken, yeni geldikleri yerde kendilerinden insanlar ile karşılaştıklarını belirtti. Kobanê’ye dönmek istediğini vurgulayan Îso, “Tek isteğim çocuklarımla birlikte özgür Kobanê topraklarına dönmek.  Bütün dünya YPG/YPJ’nin gücünü gördü. Varlığımızı onlara borçluyuz. YPJ’li kadınlar tüm kadınlara örnek oldu. Dünya kadınları için umut ışığı oldu. Bijî berxwedana YPG/YPJ’ê”

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*