Anasayfa » Rengên Jîyanê » Kobané’de IŞİD Çetelerinin Gerileyişi Devam Ediyor

Kobané’de IŞİD Çetelerinin Gerileyişi Devam Ediyor

IŞİD çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırılar 64. gününde devam ederken, YPG/YPJ savaşçıları çetelere ağır darbeler vuruyor. Kobanê ve Serêkaniyê’de yaşanan çatışmalarda onlarca çete öldürüldü.

YPG Basın Merkezi, IŞİD çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 64. gününde sürdüğünü belirtti. YPG/YPJ güçlerinin IŞİD çetelerinin bulunduğu her alanda aktif bir savunma yürüttüklerini kaydeden Basın Merkezi, “ÖSO bileşeni Burkan El Fırat güçleri ve Peşmergelerin ağır silah desteğiyle şehir içinde ve dışında çete güçlerine darbe vurmaya devam etmektedir. Çetelerin kent merkezine yönelik havan saldırıları da aralıksız bir biçimde devam etmektedir” dedi.

DOĞU CEPHESİ

“Doğu cephesinde ilerleyişlerini sürdüren YPG/YPJ savaşçılarımız dün gece Sukul Hal ve Belediye caddesinde etkili saldırılar düzenlemiştir” diyen YPG, çatışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: “Çetelerin Belediye caddesi bölgesinde işgal ettiği bir noktayı hedef alan güçlerimiz kısa sürede bu noktada hakimiyet sağlamış ve çetelere ağır darbe vurmuştur. Burada tespit edilebilen 2’si çete başı olmak üzere 23 çete üyesi öldürülmüştür. Öldürülen çete başlarının isimleri Ebu Harîf ve Seyfûl Îslam’dır.

Güçlerimiz çetelere ait 6 adet kaleşnikof silahı ile bu silaha ait 60 şarjör ve 1000’den fazla mermi, 2 adet B7 roketatar ve 8 roketatar mermisi, 1 adet BKC, 1 adet M16, 1 adet Karnas, 2 tabanca, 80 el bombası, 1 adet dürbün ile çok sayıda mühimmat ve cephane ele geçirmiştir. Çetelere ait 3 cenaze güçlerimizin denetimindedir.”

Basın Merkezi, Sukul Hal bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda da tespit edilebilen 4 çetenin öldürüldüğünü de ifade etti.

YPG açıklamasında, “Güçlerimiz Kobanê’nin 30 km kadar güneydoğusunda bulunan Çelebiye yolu üzerinde çetelere yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylem sonucunda çetelere ait 2 araç imha edilmiş, tespit edilebilen 6 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz, çetelere ait 2 adet kalaşnikof ile 1 adet dürbünü ele geçirmiştir” denildi.

GÜNEY CEPHESİ

YPG Güney cephesinde yaşanan çatışmalara ilişkin de şunları belirtti: “Güney cephesinde de güçlerimiz dün gece çetelere yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylemde en az 2 çete öldürülmüştür. Bu cephede güçlerimiz çetelere ait 1 cenaze ile 8 adet yüksek miktarda patlayıcıyla hazırlanmış hazır mayın ele geçirmiştir.”

BATI CEPHESİ

YPG/ YPJ savaşçıları Kobanê’nin batısında bulunan Minaze ve Izea köyleri çevresinde konumlanan çetelere yönelik dün gündüz ve gece saatlerinde eylemler gerçekleştirdi. Eylemlerde tespit edilebilen 7 çete üyesi öldürüldü.

SERÊKANİYÊ’DE 6 ÇETE ÖLDÜRÜLDÜ

Serêkaniyê’nin güney ve güneybatısında başlatılan operasyon sürdüğünü belirten YPG Basın Merkezi,  “YPG/YPJ güçlerimiz operasyon kapsamında dün gece Serêkaniyê’nin güneyinde bulunan ve Alya ile Til Temir arasına düşen bölgede çetelere yönelik bir saldırı düzenlemiştir. Burada çetelere ait 2 araç imha edilmiş, en az 5 çete öldürülmüştür. Saldırı ardından çete gruplarıyla güçlerimiz arasında alanda kısa süreli bir de çatışma da yaşanmıştır.

YPG/YPJ savaşçılarımız Serêkaniyê’nin güneybatısında bulunan Mebruka ile Dehma arasındaki bölgede çete gruplarına yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylemde tespit edilebilen 1 çete üyesi öldürülmüş, 1 çete üyesi de yaralanmıştır” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*