Anasayfa » BASINDAN » Kobanê sınırında polis ve asker saldırısı

Kobanê sınırında polis ve asker saldırısı

Mürşit Pınar Sınır Kapısı’nda bekleyen ve aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu gruba Türk polis ve askerler gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi gaz bombaları ile yaralandı. Askerler dün ailelerini Suruç’a getirip bugün tekrar Kobanê’ye gidip IŞİD’e karşı savaşmak isteyen Kobanêlilerin geçişini engelliyor. 

Kobanê’ye yönelik saldırılardan sonra yapılan seferberlik çağrısı temelinde Suruç Edmanik Köyü’ne açılan çadırlarda geceyi geçiren kitle sabahı “Bijî Berxwedana YPG’ê”, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla karşıladı. Sabah saatlerinde yüzlerce asker sınır bölgesine sevk edildi. Kobanêlilerin geçiş yaptığı noktaya yığınak yapan askerler sık sık halkın geri çekilmeleri yönünde çağrılarda bulundu. Sınırın öte tarafında bekleyen Rojavalıların geçişlerini sağlamak için Türkiye tarafında bulunan kitlenin geri çekilmesini bahane eden askerler bir anda kitlenin içerisine gaz bombaları atarak müdahalede bulundu.

Rojava’dan gelenlerin geçişine izin vermeyeceğini belirten askerin saldırısından sınırın her iki yakasında bulunanlar da etkilendi. Ortalığı gaz dumanı kaplarken yüzlerce asker, gaz bombalarıyla saldırıyı sürdürüyor.

Saldırıdan önce Kobanê’nin boşaltılması temelinde bir politika izlenirken bugün sadece Kobanê’den gelenlerin geçişine izin verileceğini, dün ailelerini Pirsûs’a geçirdikten sonra bugün geri dönmek isteyen gençlerin dönüşüne izin vermeyeceğini belirtmeleri tepkilere neden oldu.

Askerin saldırısına gençler ve kitle de taşlarla karşılık veriyor. Kobanê tarafında kalanlar da sloganlar, zılgıt ve alkışlarla askerlerin saldırısını protesto ediyor.

Tarlaların içinde ve Edmanik Köyü’nde geniş bir alana yayılan çatışmalar devam ederken, askerlerin hedef gözeterek ateş açmaları dikkat çekti. Edmanik Köyü’nden çok sayıda köylünün evi de saldırıdan nasibini alırken, askerlerin saldırı esnasında dahi “Bakın sizlere müdahale edemiyoruz” anonsu yapmaları dikkat çekti.

Saldırı sırasında HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenilirken birisi ensesinden aldığı gaz kapsülüyle olmak üzere en az 2’si ağır çok sayıda yaralının olduğu belirtildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor. Çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ederken, Urfa merkez ve ilçelerden de çok sayıda çevik kuvvet ekiplerinin Pirsûs’a sevk edildiği öğrenildi.

Bölgede bulunan halk, asker saldırısının dahi IŞİD’e destek niteliği taşıdığını belirterek, “DAIŞ Kobanê’yi kuşatmaya çalışıyor, Türk askeri de bizlere müdahale ederek DAIŞ’ın bu kuşatmasına katkı sağlamaya çalışıyor. Gün onur günüdür gün Kobanê’ye sahiplenme günüdür” biçiminde çağrılarda bulundu.

Suruç’ta sınırda bulunan halk da kentlerde yürüyüş yapmanın elbette bir katkısı olabileceğini ama önemli olanın sınırda bir zincir oluşturması gerektiği olduğunu kaydederek, herkese sınıra yığılmaları çağrısında bulundu.

Asker ve polisin saldırısı devam ediyor.

Kaynak:ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*