Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê sahipsiz değil

Kobanê sahipsiz değil

Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yönelik saldırılarına karşı Kuzey Kürdistan’dan ve Türkiye’den BDP ve HDP’li seçilmişlerin de aralarında olduğu çadır eylemi devam ediyor. Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim ve Savunma Bakanı İsmet Hesen telefon bağlantısı ile dün akşam eylemcilere seslendi. Eyleme katılan herkese teşekkür eden Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, “Kobanê’nin direnişi devam edecek. Ve mutlaka zafere ulaşacağız bundan kimsenin kaygısı olmasın. Yaşasın halkların kardeşliği, kahrolsun o karanlık ve cani güçler” dedi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Kobanê’ye saldırılarına karşı Urfa’nın Birecek ilçesine bağlı Ziyaret köyünde başlatılan çadır eylemi devam ediyor. Eylemin ilk akşamı telefon Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim ve Savunma Bakanı İsmet Hesen, telefon bağlantısıyla eylemcilere seslendi.

Yapılan “seferberlik” çağrısının ardından HDP Genel Merkezi tarafından alınan eylem kararı sonrasında Suruç’ta bir araya gelerek Birecik’e bağlı Ziyaret köyü yakınındaki bir tepede kurulan eylem çadırında ilk akşam, HDP milletvekilleri ve BDP’li seçilmişler ile halk nöbet tuttu. Alanda kurulan ses sisteminden çalınan şarkılar eşliğine halaylar çekilirken, Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim ve Savunma Bakanı İsmet Hesen, telefon bağlantısıyla Ziyaret köyünde bulunan kitleye selamladı.

Konuşmalar sık sık “Bijî Berxwedana YPG” sloganlarıyla kesilirken, “Direnişin yurdu Kobanê’den Agit ve Kemal Pir’in, Seyid Rıza ve Şêx Seid’in umudu, Derwêşê Evdî’nin yurdu Bakure selam olsun” diyerek konuşmasına başlayan Kobanî Kanton Başbakanı Enver Muslim, IŞİD’e ait 2 adet gelişmiş tankın YPG güçleri tarafından Kobanî’nin doğusunda bulunan Çarixlî köyünde imha edildiğini kaydetti.

Kürtlerin bir daha asla köle bir yaşamı kabul etmeyeceğini belirten Müslim, Kürt gençlerinin adlarını tarihe altın harflerle yazdığını belirtti.

“19 Temmuz Rojava devrimiyle tarihte ki onurlu yerini alan Kürtler hiç bir zaman köleliği kabul etmeyecek. Bu nedenle 19 Temmuz iradesi tüm Kürt halkı ve Kürdistan’ın iradesidir. Bu nedenle sahip çıkılmalıdır. Kürt halkının 19 Temmuz’da irade sahibi olmasını hazmedemeyen çeteci güçler, tüm Rojava’yı ele geçireceklerini, sokakları kan gölüne çevirerek Kobanê’nin ismini Aynel İslam yapacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle tüm gayret, onur ve namus sahibi tüm halkımızı direnişin kalesi Kobanê’ye destek vermeye çağırıyoruz. Şunu herkes bilsin ki biz burada varlık, yokluk savaşı veriyoruz” diyen Müslim Kobanê’nin doğusundan batısına, kuzeyine kadar her yerde mücadeleye devam ettiklerini söyledi. Müslim, “Bu mücadele tek birimiz kalana kadar devam edecek” diye devam etti.

Eyleme katılanlara teşekkür eden Müslim şunları söyledi: “Sizler bu eyleminizle Kobanê’nin sahipsiz olmadığını gösterdiniz. Bu başarı için çok önemlidir. Buradan tekrarlıyoruz. Kobanê’nin direnişi devam edecek. Ve mutlaka zafere ulaşacağız bundan kimsenin kaygısı olmasın. Yaşasın halkların kardeşliği, kahrolsun o karanlık ve cani güçler.”

Kobanê Kantonu Savunma Bakanı İsmet Hesen ise; çatışma alanından telefon ile bağlandı. Eylemcileri YPG ve YPJ adına selamlayan Hesen, Rojava’ya verilen bu desteğin Kürt halkının birliğini pekiştirdiğini söyledi. Kürt halkının en büyük kahramanlarını ve önderini yetiştiren Bakur halkının Rojava’ya destekleriyle de kahramanlıklar yazmaya devam ettiğinin altını çizen Hesen, Çarux ve Kolik köyünde çatışmaların devam ettiğini IŞİD çetecilerin birçok kaybının olduğunu söyledi. Hesen, “Şunu herkes bilsin ne kadar ağır toplar, ağır silahlarla Kürt halkının üstüne gelinirse gelinsin, iradesini kıramaz. Önder Apo’nun felsefesi altında YPG ve YPJ olarak savaşarak başarıların en büyüğüne ulaşacağız” dedi.

Yapılan canlı telefon bağlantısının kurulan ses sistemiyle alanda bulunanlara dinletilmesinin ardından eylem çadırlarında bulunan yüzlerce kişi, sabah saatlerine kadar çalınan şarkılara eşlik etti. Kobanê sınırının sıfır noktasında bulunan alanda sabaha kadar “Bijî berxwedana Rojava”, “Berxwedana Kobanî” sloganlarının sesi yükseldi.

Kobanê’nin doğusunda 50 çete üyesi öldürüldü

Kobanê’nin doğusunda bulunan Çarqilê köyünde YPG güçleri ile İŞİD çeteleri arasında meydana gelen çatışmalarda 50 çete üyesi öldürüldü, iki tank imha edildi.

Rojava’nın Kobanê kantonuna yönelik 2 Temmuz’da başlayan çete saldırıları, 8 Temmuz’dan bu yana kentin doğusunda yoğunlaşıyor. Ağır silahlarla saldıran İŞİD çeteleri bölge’nin doğusunda bulunan Çarqilê köyünde YPG güçlerinin direnişiyle karşılaştı.

Bölgeden edinilen bilgilere göre, dünden bu yana yaşanan çatışmalarda 50 çete üyesi öldürülürken, 2 tank da imha edildi.

Yerel kaynaklar, İŞİD çetelerinin top ve tanklarla Kobirlek köyünü bombaladıklarını ve köyde maddi hasara yol açıklarını söyledi.

Öte yandan, YPG Basın Merkezi 9 Temmuz günü Koberlek köyünde meydana gelen çatışmalarda Kahraman Kobanê adlı savaşçısının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kobanê’nin doğusunda yoğunlaşan çatışmalar, devam ediyor.

IŞİD Evdiko’da bozguna uğratıldı

YPG savaşçıları, Irak’tan elde ettikleri ağır silahlarla Kobanê’nin doğusundaki Evdiko köyüne saldıran IŞİD’i bozguna uğrattı. 100’den fazla IŞİD üyesinin öldüğü çatışmalarda 2 tank darbelenirken 1 tank da imha edildi. Çatışmalarda 11 YPG/YPJ savaşçısı da yaşamını yitirdi.

YPG Basın Merkezi, Kobanê’nin doğusundaki şiddetli çatışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Buna göre IŞİD çeteleri dün saat 00.00’dan 02.00’a kadar aralıksız olarak Evdiko ile Kendal, Girê Sor, Bîrkîtik, Qîz Elî köylerine tank ve toplarla saldırı gerçekleştirdi. Çeteler gerçekleştirdikleri saldırıda, Irak’tan elde ettikleri 57’lik toplar, havan ve toplar yanında çok sayıda farklı ağır silahlar kullandı.

Açıklamada, YPG ve YPJ savaşçılarının saldırılara büyük bir direnişle karşılık vererek, çeteleri çembere alarak pusuya düşürdüğü kaydedildi.

Çıkan çatışmalar sonucunda 100 IŞİD çetesi öldürülürken, onlarcası yaralandı. Çatışmalarda 1 tank imha edilirken 2 tank da darbelendi.

11 YPG/YPJ SAVAŞÇISI YAŞAMINI YİTİRDİ

Doğu Kobanê’de tüm şiddeti ile devam eden çatışmalarda 11 YPG/YPJ savaşçısı yaşamını yitirdi. YPG Basın Merkezi, “Bu çatışmalarda 11 arkadaşımız özgürlük şehitleri kervanına katıldı. 11 savaşçı halkının unuru ve kutsal toprağı için kanının son damlasına kadar direnerek yurtseverliğin sembolü oldular” dedi.

Yaşamını yitiren 11 savaşçının kimlik bilgileri şöyle:

-Zilan Ararat kod adlı Peyman Mehmûd

– Erdal Efrîn kod adlı Murad Mihemed

– Serdar Agirî kod adlı Şêx Mihemed

– Serhildan Şahîn kod adlı Serhildan Ibrahîm

– Mahir Çayan kod adlı Merwan Bekar

– Yilmaz Kobanê kod adlı Ehmed Mislim

– Xebat Zagros kod adlı Ebdulcelîl Qasim

– Botan Reş kod adlı Elî Beşar

– Hohilan Kobanê kod adlı Mihyeddîn Nibo

– Dilbirîn Dijwar kod adlı Dilşan Mustefa

– Rêzgar Efrîn kod adlı Îmad Talib

Evdiko köyündeki çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçıları Rohilan Kobanê, Erdal Efrîn, Botan Reş ve Mahir Çayan bugün sabah saatlerinde düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı tören ile Kobanê Şehit Dijle Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*