Anasayfa » GÜNDEM » Kilis’te Suriye’ye müdahale için yeni kamp oluşturuluyor…

Kilis’te Suriye’ye müdahale için yeni kamp oluşturuluyor…

Hatay’daki Suriyeli mültecilerin kaldığı kamp, Suriye sınırına sıfır noktasında ve Halep’e 20 km uzaklıktaki Kilis Öncüpınar’a naklediliyor.

Van’daki çadır yangınlarında 8 kişinin öldüğü depremzedelere halen konteyner götürmeyen devletin, saldırgan dış politikasının bir aracı olarak kullandığı Suriye’den geleceği öngörülen, daha doğrusu gelmesi istenen ve getirilmesi planlanan yeni mülteciler için sınıra sıfır noktasında 10 bin kişilik tam donanımlı konteyner kampı hazırlaması raslantı değil.

Hatay’daki kampın da Türk devletinin himayesinde Suriyeli muhaliflerin askeri eğitim ve Suriye’deki saldırıları için kullanıldığı biliniyor. 7 bin kişi civarındaki Suriyeli mültecilerin Kilis’e kaydırılmasıyla, Hatay’ın tümüyle ABD, İngiltere, Fransa istihbarat ve özel harekat timlerinin de cirit attığı bölgedeki Suriyeli muhaliflerin askeri eğitim ve Suriye’deki operasyonlara ayrılacağı iddia ediliyor.

Mültecilerin sınıra sıfır Halep’e 20 km mesafedeki Kilis Öncüpınar’da hazırlanan 10 bin kişilik konteyner kampına kaydırılması ise, bugüne kadar ABD, AB ve Türk devletinin hamiliğindeki Suriyeli rejim muhaliflerinin etkili olamadığı Suriye’nin kalbi olan büyük şehirleri üzerinde dış müdahale basıncını artırma politikasının bir parçasıdır.

Bilindiği gibi, Türk devleti Suriye’den mülteci akını olduğu durumda, bunu Suriye’de “tampon bölge oluşturma” adı altında, Suriye’ye askeri müdahale gerekçesi yapma kararı almış durumda. Kilis’teki mülteci kampı da bu saldırgan politikanın yeni bir aracıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*