Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Kılıçdaroğlu’nun ırkçı-şoven kan popülizmi!

Kılıçdaroğlu’nun ırkçı-şoven kan popülizmi!

CHP’nin “Fındık İçin Adalet” yürüyüşü, Giresun’da bariz ırkçı bir mitingle sonlandı.

Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı konuşmada, fındık üreticilerinin Tarım Kanuna göre alması gereken parayı Ziraat Odaları üzerinden yargıya havale ettikten sonra, ırkçı-şoven popülizm yapmayı da ihmal etmedi. Fındık üreticilerini düpedüz Suriyeli mültecilere karşı proveke etmeye çalıştı.

Daha geçtiğimiz haftalarda Samsun’da Kürt mevsimlik fındık toplama işçilerinin çadırlarına pompalıyla ateş açıldığı, bir Kürt kadın işçinin öldürüldüğü, bir Kürt kadın işçinin yaralandığı koşullarda, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı ırkçı-şoven kan popülizmidir. CHP’nin gerçek yüzüdür!

Kılıçdaroğlu, Suriyeli mülteci işçiler asgari ücretin altında çalıştırılmıyormuş gibi, çalışmadan 30 milyar almışlar gibi hedef gösteriyor, 1. sınıf ve 2. sınıf vatandaş demagojileri yapıyor, ama fındıkta çalışan Kürt mevsimlik işçiler kaçıncı sınıf vatandaş tabii onu söylemiyor! İşçi bile demiyor, Kürt mevsimlik tarım işçilerini, “gübre” ile birlikte “pahalı girdiler” kategorisinde sayıyor! Sonra da utanmadan “alınterinden” bahsediyor!

“Çiftçiye para yok, Suriyelilere kaç para harcadılar biliyor musunuz? 30 milyar dolar. Ben söylemiyorum, onlar söylüyor. Onlar oldu birinci sınıf vatandaş, Karadenizli fındık üreticisi oldu ikinci sınıf vatandaş. Bunun hesabını soracaksınız. Ben değil, siz hesabını soracaksınız. Gelene söyleyin, ‘Suriyelilere verdin 30 milyar dolar. Ya biz fındık ektik, alın teri döktük. İnsan çalıştırdık. Gübre aldık. Alacaksın fındığı, göndereceksin dışarıya. Milyarlarca dolar para gelecek Türkiye’ye. Bizim alın terimizin karşılığını vermiyorsun, çalışmayan Suriyeliye 30 milyar dolar para harcıyorsun’. E bunun hesabını herhalde Karadenizli sormak zorunda.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*