Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK’li kadınlara tahliye

KESK’li kadınlara tahliye

13 Şubat’ta gözaltına alınanKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üye ve yöneticisi 15 kadından,  9’u “KCK üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklanmış, 6’sı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Bu davanın ilk duruşması 4 Ekim günü Ankara Adliyesinde 11.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü ve mahkeme sona erdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma sonunda 9 tutuklu kadın sendikacıdan 6’sını tahliye etti.

Tahliye edilen kadın sendikacıların isimleri şöyle: Canan Çalağan, Nurşat Yeşil, Belkız Yurtsever, Hülya Mendillioğlu, Hatice Beydilli Kahraman ve Evrim Özdemir Oğraş.

Mahkeme, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren ve Eğitim Sen 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan‘ın tutukluluk halinin devamın karar verdi.

Duruşma 13 Aralık 2012 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrasında Adliye önünde bekleyen kitleye KESK Genel Başkanı Lami Özgen bir açıklama yaptı. Mahkeme sonucunu söyleyen Özgen “İçimizde buruk bir sevinç var. Üç arkadaşımızı hala rehin olarak tutuyorlar. Onlar özgürlüğüne kavuşuncaya kadar sokakta olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Duruşma için çeşitli illerden Ankara’ya giden KESK üyeleri, illerine dönmek üzere yola çıktı. KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri de, tahliye olan arkadaşlarını karşılamak üzere Sincan F Tipi Cezaevi’ne doğru hareket etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*