Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK’e yönelik saldırılar Ankara’da protesto edildi

KESK’e yönelik saldırılar Ankara’da protesto edildi

KESK’e üye kamu emekçilerine yönelik gözaltı saldırısına karşı bir tepki eylemi de KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU tarafından Ankara’da gerçekleştirildi. Saat 18:00’de YKM önünde toplanılıp Adalet Bakanlığı’na yüründükten sonra bakanlık önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.Çok sayıda kitle örgütü ve devrimci kurumun destek verdiği eylemde basın açıklamasını, KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU SÖZCÜSÜ dönem sözcüsü Devrim KAHRAMAN okudu. Basın açıklamasında kısaca şu ifadelere yer verildi.

“Darbelerle hesaplaştığını söyleyen AKP iktidarı konfederasyonumuza, demokratik kitle örgütlerine ve toplumun tüm muhalif kesimlerine darbe dönemini aratmayan yöntemlerle saldırmaya devam ediyor. Bir zamanlar ‘tek adam,tek parti’ dönemini eleştiren AKP ; bugün tek adam, tek parti rejimini “ilerici demokrasi” retoriği ile uygular duruma gelmiştir. Türkiye’nin dört bir yanında üye ve yöneticilerimize yönelik gözaltı ve tutuklamalarla kuşatılmaya çalışıldığımız tüm kamuoyunca bilinmektedir. Son bir yılda yapılan operasyonlar sonucunda 59 yönetici ve üyemizin sendikal faaliyetlerimiz gerekçe gösterilerek tutuklanıp demir parmaklıklar arasına konulması yetmiyormuş gibibu sabah erken saatlerde konfederasyonumuz eğitim ve örgütlenme sekreterimiz Akman ŞİMŞEK’in ve çok sayıda sendika üye ve yöneticilerimizin de aralarında bulunduğu 167 kişi keyfi olarak gözaltına alındılar. Gözaltıların keyfi olduğunu söylüyoruz, zira edindiğimiz bilgilere göre gözaltına alınanlarla ilgili “kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişi ve yapısına ilişkin bilgi sızdırdığı” iddia edilmektedir. Okuma yazma bilen herkes kamu kurum ve kuruluşarının işleyişi ve yapısı hakkında bilgi sahibi olabilir. Soruyoruz; kamu kurum ve kuruluşlarının bizim bilmediğimiz gizli ileyişi ve yapısı mı vardır?”

Basın açıklamasının ardından KESK Genel Başkanı Lami Özgen de bir açıklama yaptı. ÖZGEN açıklamasında şunları dile getirdi.

”Kesk ne zaman emekçilere yönelik saldıralarla ilgili bir mücadeleyi aktif bir biçimde örüyorsa hemen ardından bir operasyon gerçekletiriliyor.Daha önce 4+4+4 de bunu gördük. Şimdiyse Kamu Personel Rejimi Yasası ile ilgili mücadelemiz başlamışken bu saldırı tesadüf değildir. Ama biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, KESK’li tutuklular onurumuzdur dedik ve onurumuza sahip çıkacağız dedi.

Açıklama boyunca “KESK’li tutsaklar onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Zulme karşı, AKPye karşı direneceğiz” “Susmayacağız direneceğiz” sloganları atıldı.

ANKARA HALK CEPHESİ de KESK’e yönelik gözaltılarla ilgili Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada

“Bu ülkede bugün 19 Şubat sabahı 28 ilde geldiler karanlığın bekçileri. İşyerlerimize evlerimize sendikalarımıza girdiler. 167 kişiyi gözaltına aldılar. Gözaltına alınanlar arasında kamu emekçileri artıivme dergisi yönetim kurulu üyeleri ve devrimciler bulunuyor.

Adına “DHKP/C” operasyonu diyen polis ve burjuva basın yalan heberlerine devam ediyor, devrimcilere komplo kuruyor.Yapılan bu baskın ve gözaltılar AKP’nin emekçiler üzerindeki zulmüne karşı gelen devrimcilere, hakkını arayan kamu emekçilerine saldırıdır.” denildi.

Açıklamaya çok sayıda devrimci kurum da destek verdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*