Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK,DİSK,TTB”li kadınlar: 8 Mart resmi tatil ilan edilsin!

KESK,DİSK,TTB”li kadınlar: 8 Mart resmi tatil ilan edilsin!

KESK, DİSK ve TTB’li kadınlar, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olan 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi talebi ile milletvekillerine faks çektiler.

Ankara’da saat 18:00’da Yenişehir Postanesi önünde bir araya gelen kadınlar burada bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada ”8 Mart, kapitalizme, kadının sömürüsüne karşı durmanın, bedenlerimizin metalaştırılmasına karşı çıkışın, ev içinde emeğin yeniden üretiminin, çocuk, yaşlı, ve hasta bakımını yapan kadının görülmeyen emeğini sahiplenmenin, çocuk yaşta evliliklere ‘hayır’ diye haykırmanın adıdır” denildi.

Açıklamanın ardından postaneye giren kadınlar milletvekillerine faks çektiler.

Aşağıda KESK, DİSK ve TTB‘li kadınların milletvekillerine çektikleri faksı yayınlıyoruz.

”8 Mart 1857 yılında NEW YORK’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerine, uzun çalışma saatlerine ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Greve müdahale edlmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal Kadın Konferasında, 17 mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart ”Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan edilmiştir.

Aradan geçen 150 yıla rağmen kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadır. Bursa’da yanarak ölen tekstil işçisi kadınlar, Ceylanpnar’da boğularak ölen tarım işçisi çocuk yataki kadınlar hepsi kayıt dışıydı. Yine bugün kadın cnayetlerinin ulaştığı rakam ve öldürülme yöntemleri vahşet boyutlarına ulaşmıştır.

8 Mart dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı biraraya geldikleri bir gündür. Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgzistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede 8 Mart ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Biz KESK,DİSK, TTB’li kadınlar;

Kadınların çalışma yaşamından dışlandığı, düşük ücretle, ve kölece koşullarda kayıt dışı çalışmaya mahkum edildiği, namus, töre adı altında şiddete uğrayıp, öldürüldğü, savaşın sonuçlarının kadınlara acı ve gözyaşı olarak yansıdığı koşulların ortadan kalması ve kadınlara güvenceli iş, güvenceli yaşam sağlanmasını istiyoruz.”

Kadınların kadın olmaktan kanaklı yaşadığı sorunlara karşı biraraya gelinen, 8 Mart’ın tüm kadınlar için resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*