Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK ve Türk İş Şubeleri katliamı protesto etti

KESK ve Türk İş Şubeleri katliamı protesto etti

Türk İş İstanbul Şubeler Platformu ve KESK İstanbul Şubeler Platformu Esenyurt’ta 11 işçinin öldüğü katliam ile ilgili bir eylem düzenledi.

Marmara Park inşaatı yakınında bir araya gelen kitle burada “Taşeronlaştırmanın güvencesizleştirmenin son bilançosu 11 işçinin ölümü yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. İşçilerin kaldığı çadırlara yürüyen kitle sıklıkla “Ölümler kaza değil cinayettir”, “Sorumlular hesap verecek” sloganlarını attı.

İşçilerin yanan çadırları ve diğer çadırların bulunduğu alan savcılık tarafından çevrilmiş ve giriş çıkış yasaklanmıştı. Basın açıklaması ise çadırların girişinde yapıldı.

İlk olarak Belediye İş’ten Hasan Gülüm söz aldı. Gülüm, “Keşke bu basın açıklamasını yapmasaydık. Buna gerek duymasaydık” diyerek başladığı konuşmasında şunlara yer verdi.

“Esenyurt’ta yaşanan işçi cinayetleri ne ilktir nede son olacaktır. Halen Maraş’ta, Adana’da katledilen işçilerin cesetleri dahi ortada yok. Yetkililer ise halen işyeri güvenliği yasasını mecliste oyalıyorlar. İşçi katliamları taşeronluğun güvencesizliğin olduğu alanlarda yoğun olarak yaşanıyor. Bu cinayetlerin önüne geçmenin tek yolu örgütlenmek, sendikalılaşmaktır.”

Daha sonra ortak basın açıklaması okundu. Açıklamayı Hüseyin Tosu yaparken açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Daha dün Bursa’da yanan tekstil işçisi kadınlar, Davutpaşada ve Ostim’de patlamalarda, Güneşli’de sele kapılarak, Fatih’te bekar evlerinde yanan ve son olarakta Esenyurt’ta milyondolarlık bir AVM inşaatında yanarak ölen işçilerin acısı yürklerimizi yaktı. Yaşanan bu işçi ölümleri kaza yada kader değil bilerek işlenmiş cinayetlerdir. Taşeronlaştırma, güvencesiz çalıştırma, iş güvenliğinin yeterince alınmaması ve sendikasızlaştırmanın yaygınlaştırılması ile birlikte iş kazaları ve işçi ölümleri artmıştır.

Diğer iş cinayetlerinde olduğu gibi bu vahşetinde takipçisi olacağız. Sorumlular derhal yargılanıp cezalandırılmalıdır, kusurları olan kamu görevlileri görevden el çektirilmeli ve yargılanmalıdır.

Bu vahşeti unutmayacağız, unutturmayacağız”

Basın açıklamasının ardından eylem sonlandırılıdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*