Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK: Kasım’da grev

KESK: Kasım’da grev

Yeni Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nı oluşturmak üzere, üç konfederasyon ve hükümet arasındaki görüşmelerin sonuncusu bugün yapılacak.
KESK, bu toplantıda da uzlaşma sağlanamazsa, greve çıkabileceğini açıkladı.
Ağustos başından beri sürdürülen toplantılarda, düğüm noktalarını, grev hakkı, sendikaya üyelik kapsamı, işyeri temsilciliği, toplu sözleşmenin kapsamı oluşturuyor. Hükümetin dayattığı taslak, daha en baştan grev hakkını yok sayıyor. Yetkili olmayan konfederasyona toplu sözleşmede temsil hakkını tanımıyor. Toplu sözleşmeden yararlanma kapsamını belirsiz bırakıyor; Memur-Sen, sözleşmeden tüm kamu emekçilerinin yararlanmasını, yetkili konfederasyona diğer konfederasyonların “dayanışma aidatı” ödemesine bağlamayı dayatıyor!
Taslak, uyuşmazlık halinde, nihai kararın Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından verilmesini getiriyor…

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yaptığı açıklamayla gelişmeleri değerlendirdi: “Tek düzeyde toplu sözleşme dayatılıyor. Toplu sözleşme sürecinde çalışanların sadece ekonomik ve sosyal hakları tartışılacak. Geriye kalan özlük haklar, demokratik ve siyasi haklar toplu sözleşme sürecine dahil edilmek istenilmiyor. Uyuşmazlık konusunda oluşturulacak Hakem Kurulu’nun kararının bağlayıcı olması da bizim açımızdan kabul edilir şeyler değil. Grev talebimiz yasal olarak engellenmek isteniyor, ‘şu an yasada yok ileride yasal düzenleme olacak’ deniliyor. Ciddi bir uyuşmazlık var. Uyuşmazlık konularında anlaşma sağlanmazsa görüşme yapmanın da bir anlamı kalmayacak. 15 Eylül’de tüm ülkede alanlara çıkarak, taleplerimizi kamuoyuyla paylaştığımız eylemlerimiz hükümete bir uyarı niteliğindedir. Bakanlığın taraflara sunduğu yasa taslağında 2012 yılı toplu sözleşme sürecinin 1 Kasım’dan itibaren başlayacağı belirtilmektedir. Toplu sözleşme sürecinde de uyarılarımız ve taleplerimiz dikkate alınmaz ve süreç uyuşmazlıkla sonuçlanırsa, organlarımızın karar ve önerilerini dikkate alarak kasım ayı içinde grevi hedeflediğimiz bilinmelidir. Kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine ve geleceğimizle oynanmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*