Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK 3 koldan Ankara’ya yürüyor: Mücadeleyi büyüteceğiz

KESK 3 koldan Ankara’ya yürüyor: Mücadeleyi büyüteceğiz

KESK, başta kamu emekçileri olmak üzere iktidarın toplumun bütün kesimlerine yönelik başlattığı saldırılara karşı Ankara’ya yürüyor. İstanbul, İzmir ve Van’dan yürüyecek kamu emekçileri 15 Ekim’de Ankara’da yapılacak mitingte buluşarak tasfiye girişimlerini protesto edecek.

KESK’in “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz” sloganıyla bugün (12 Ekim) Van’dan yürüyüşe başladı.

Yürüyüş öncesi kamu emekçileri polis engeline rağmen açıklama yaptı. Açıklamada AKP iktidarının politikalarına ses çıkaran kamu emekçilerine karşı bir savaş ilan ettiği ifade edildi.

KHK’lerle keyfi hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesini talep eden kamu emekçileri şunları söyledi:

Bugün Türkiye’nin gibi Türkiye’nin 3 noktasından başlattığımız yürüyüşümüzü 15 Ekim’de Ankara’da buluşacağız. 15 Temmuz’da bu ülkede bir darbe girişimi yaşandı. O tarihe kadar 14 yıllık iktidarı boyunca savaş ve sömürü politikalarını derinleştirerek darbeye zemin hazırlayan AKP iktidarı sanki darbeyi kamu emekçileri yapmış gibi onların yanlış politikalarına karşı mücadele eden, bedel ödeyen kamu emekçilerine karşı savaş ilan etti. KESK olarak OHAL’in kaldırılması KHK’lerle kamu emekçilerinin açığa alınmalarını ve mesleklerinden ihraç edilmelerini protesto etmek için Ankara’ya yürüyoruz.

KHK’lerle keyfi hukuksuz uygulamalarına derhal son verin. Kamu emekçilerine yönelik bu tasfiye girişimlerinden derhal vazgeçin. Tüm emekçiler işlerine geri dönene kadar mücadeleyi büyüterek sürdüreceğiz.

Van’dan Bitlis ve Batman’a doğru yola çıkan kamu emekçileri Batman’da polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Kamu emekçileri Batman’da yaptıkları açıklamanın ardından açıklama yapmak üzere Diyarbakır’a doğru yola çıktı.

Yola çıkan kamu emekçileri Diyarbakır’da basın açıklaması yapacak. 13 Ekim’de ise kamu emekçileri ilk olarak saat 10.00’da Urfa’da, 13.00’da Adıyaman’da, 18.00’da Antep’te basın açıklaması yapacak. 14 Ekim’de de 12.00’da Hatay’da, 15.00’da İskenderun’da, 18.00’da Adana’da basın açıklaması yapılacak.

İstanbul kolu yola çıktı

kesk-istanbul-kolu

Ankara’da yapılacak miting için kamu emekçileri Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde yapılan açıklamanın ardından yola çıktı. Eylemde “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Ne darbe ne OHAL demokratik Türkiye”, “Direne direne kazanacağız” ve “Kıyıma izin vermeyeceğiz” sloganları atıldı.

Eylemde açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Kimse bir şey bahşetmedi bize. Bahşettikleri bugün iktidarda ve kendileridir. Şimdi bunu da bizim sırtımıza yüklemek istiyorlar. Dönün geriye bakın. Bizi KHK’larla, kokteyl örgütlerle yan yana koyamazsınız” dedi.

Köse, mücadeleyi büyüteceklerini belirterek şunları söyledi:

Hakkımız için, laiklik için yürüyoruz. Bin selam olsun hocaları için direnen Kadıköy Anadolu Lisesi’ne, Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne, direne direne kazanacağız.

Köse’nin konuşmasının ardından yürüyüş kolu Ankara’ya doğru yola çıktı.

Yola çıkan kamu emekçileri 13 Ekim’de 12.oo’da Kocaeli’de, 18.00’da Yalova’da ve 14 Ekim 18.00’da Bursa’da basın açıklaması yapacak.

İzmir kolu yola çıktı

kesk-izmir-kolu

Kamu emekçileri “İş güvencemize geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganıyla Ankara’ya yola çıktı. Açıklama yapan kamu emekçileri savaşa karşı halkların barışını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Yola çıkan kamu emekçileri 18.00’da Aydın’da, 13 Ekim 12.00’da İzmir’de, 18.00’da Manisa’da açıklama yapacak.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*