Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kerkük’te isyan, Türkiye burjuva-faşist devlet ve medyasında tornistan!..

Kerkük’te isyan, Türkiye burjuva-faşist devlet ve medyasında tornistan!..

Irak merkezi rejimi, Kerkük halkının yoğun tepki ve protesto gösterilerine neden olan Haşdi Şabi birliklerinin kentten çekilmesi talimatını verdi.

Haşdi Şabi kentten çekilirken, halk sokaklara dökülerek bunu kutladı. Gösteriler sırasında havaya ateş açıldı, çekilmekte olan Haşdi Şabi güçlerinin karşılık vermesiyle 11 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdi.

Irak ordu ve polisinin devriye gezdiği Kerkük’te Kürtlerin yoğun olduğu Rehîmawa Mahallesi’nden başlayarak halk sokaklara dökülerek Irak güçlerini taşa tuttu. Irak birlikleri ateş açarak mahalleden çekildi.

Kerkük, Şengal ve Hanakin’de kitleselleşen protesto gösterilerine Duhok’ta da yürüyüşler ile destek verildi. Gösterilerde yer yer Barzani yer yer PKK sloganları atıldı ve bayrakları taşındı. Haşdi Şabi’nin Kerkük’ün merkezinden çekilmesi üzerine, Kerkük’ün 3 mahallesi yeniden Kürt denetimine geçti. Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin kente girmesi üzerine kentten göç eden yaklaşık 100 bin Kürtün bir kısmı kente geri dönmeye başladı.

Irak rejimi Irak Ordusunun da yakında Kerkük’ten çekileceğini, kentte Irak federe polisinin kalacağını açıkladı.

Söylemiştik: Barzani, Talabani yalan, kitlelerdir tarihi yapan!

Ancak Kerkük’ün kitle gösterileriyle Haşdi Şabi’nin kent merkezinden çekilmesi üzerine peşmergeye ve Barzani-Abadi arasındaki “diyalog”a bırakılmaması, işçi, emekçi, kent yoksulu kitle meclis, komite ve konseylerinin kurulması olacaktır Kerkük’ü kurturacak olan!

Ancak Kerkük’te durum halen karışık ve gergin. Irak güçlerinin kontrolü sürüyor.

Türkiye burjuva-faşist devlet ve medyasını ise Kerkük’ün YPG’nin hegemonyasına girme olasılığı korkusu sardı!

Düne kadar Barzani ve Haşdi Şabi’ye hakaretler yağdıran ve terörist ilan eden Türkiye burjuva-faşist medyası, şimdi yeniden Barzani ve Haşdi Şabi’ye sarılmaya başladı.

mezopotamyaajans.com’un haberi:

Kerkük’ün Pêşmergeler tarafından Haşdî Şabi ve Irak merkezine teslim edilmesi üzerine Ankara’da başlayan “bayram havası” uzun sürmedi. Duruma en çok sevinen AKP’li çevrelerde bu sevinç yerini, “Kerkük’ü YPG kurtaracak” kaygısına bıraktı. Basında en çarpıcı yorum ise Ertuğrul Özkök’ten geldi: “Barzani’nin Kürtlerde yarattığı hayal kırıklığını YPG onarıyor.”

Kerkük’ün Haşdi Şabi ve Irak Merkezi hükümetine teslim edilmesi üzerine Ankara’da başlayan sevinç ve bayram havası dağılıyor. Endişe, korku ve panik seslerin yükselmeye başladığı Ankara’da, Türkiye’nin Kürtlerle ilişkilerine ilişkin değişik kişilerden farklı değerlendirmeler dillendirilmeye başlandı. Hükümete yakın çevreler, Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz, senin ne hakkın var Kerkük benimdir demeye” sözlerini manşetlerine taşırken, iktidara yakın kalemler Kerkük’ün yeniden Kürtler tarafından kontrol edilebileceğine ilişkin kaygılarını dile getirmeye başladı. 
 
KÜRTLERE KARŞI HAŞDİ ŞABİ’Yİ SAVUNDU
 
Çok uzun süredir Rojava ve Federe Kürdistan Bölgesine karşıtlık yapan ve Kürtlerin kazanımlarını, “Türkiye’ye yönelik acilen bertaraf edilmesi gereken büyük bir tehdit” olarak nitelendiren Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Kerkük’ün ele geçirilmesinden sonra yapılan, “Türkiye kaybetti, İran kazandı” yorumlarına sert tepki göstererek, “Ne yani Türkiye’yi İran tehdidinden Barzani mi koruyordu? Şii tehdidinden Barzani mi koruyordu? Ortada bir tehdit olup olmadığına Barzani mi, PYD mi karar veriyor? Sınırlarımızın güvenliğini onlar mı sağlıyor? (…) Hiçbir dini, mezhep kimliği olmayan PKK ve PYD’ye tek söz söylemeyenlerin, Irak’ta mezhebi Şii olan Türkmenleri ‘düşman’ göstermelerine kanacak kadar aklımızı kaybetmedik. Onlar Kerkük’te Türkiye bayraklarıyla yürürken, bu kampanyayı yürütenler sınırlarımıza ABD, İsrail silahlarını, askerlerini yığıyorlar” diyerek daha önce şiddetle karşı çıktığı Haşdi Şabi’yi savundu. 
 
KERKÜK’Ü YPG KURTARACAK KORKUSU!
 
Komplo yazıları ile dikkat çeken Takvim Yazarlarından Ergün Diler, “Barzani Bitti” başlıklı yazısında, meğer o çok sevindikleri Kerkük’ün Haşdi Şabi ve Irak güçlerine terk edilmesinin bir ABD oyunu olduğunu ileri sürdü. Bunun için Kerkük’teki istikrarın kaybolmasından sonra DAİŞ’in devreye girerek Kerkük’ün bazı yerleşim yerlerini işgal etmesini örnek gösteren Diler, bunun gerekçe yapılarak YPG’nin bölgeye müdahale edeceğini savunarak, “Referandumun yapılması ve sonrasında Barzani’nin taca çıkması Pentagon’un planlarının yürüdüğünü gösteriyor. Net! Pentagon bölgede en çok kime yatırım yaptı? Elbette YPG’ye… Şimdi attıkları her adımda YPG’ye alan açıyorlar. DEAŞ’a emir verip geri çekilmelerini sağlıyorlar, onların boşalttığı yerlere de YPG geliyor. Yine aynı oyun…” iddialarını gündeme getirdi. 
 
ALBAYRAK, AKP, MHP VE VP’NİN İÇ İÇELİĞİNİ YAZDI
 
Yıllardır iktidarın yanında yer almasına rağmen başından beri iktidarın Federe Kürdistan Bölgesine yönelik tutum değişikliğini eleştiren ve Kerkük’ün el değiştirmesine yönelik eleştiriler yazılar kaleme alan Hakan Albayrak da, Kerkük’ün el değiştirmesinde “Türkmenlerin ihya olmadığını” yazdı. Albayrak, Kerkük’ün düşmesine sevinen iktidar yanlılarını da şöyle tanımladı: “Türkçü-Reisçi ve şimdilerde Haşd-i Şaabici neo AK Parti’li zevat’ dedim ama bu zevat aslında AK Parti’ye pek itibar etmiyor. Söylem ve tavır bakımından daha ziyade MHP ve dahî Vatan Partisi mensuplarına benziyorlar. Bu zevatın AK Parti tabanında yaymaya çalıştığı yeni anlayış, milletvekili seçimlerinde MHP ve Vatan Partisi’ne oy transferi gibi bir sonuç doğurursa şaşırmam.”
 
BARZANİ’NİN YARATTIĞI HAYAL KIRIKLIĞINI YPG ONARIYOR
 
Nihal Bengisu Karaca da korkusunu yazıya döktü. Karaca, Barzani’ye destek verdiği yazısında Kerkük’ün teslim etmesinden sonra yeni bir hükümet kurulacağını ve Talabani ailesinin etkin hale getirileceğini savunarak, PKK’nin de dolaylı olarak Barzani’nin kaybettiği yerde “etkin hale geleceğini” savundu. Günün en ilginç “tezi” Ertuğrul Özkök’ten geldi. Daha önce Kürtlere karşı tavrı ile dikkat çeken Özkök, bu kez “Kürtlerin hassasiyetinin” dikkate alınmasını istedi ve Kerkük’te Kürt bayrağının indirildiği gün YPG’nin Rakka’ya Bayrak diktiğini hatırlattı. Özkök,

“Ama Irak veya Suriye’de bir Kürt genci olsanız… Barzani güçlerinin ruhunuzda yaşattığı hayal kırıklığını YPG güçlerinin diktiği bayrakla dengelemez miydiniz? Bilmiyorum… Ankara’da bu ‘Kürt psikolojisini’ ilerideki sonuçlarını düşünen bir kişi var mı…”

sorularını yönelterek aslında YPG’nin yarattığı moral ve motivasyona karşı Barzani’nin yeniden desteklenmesini dillendirdi. 
 
Türkiye basınında korku, endişe ve panik havasının hakim olurken, aynı saatlerde Kerkük’te insanların ayaklandığı yönünde haberler gelmesi dikkat çekiyor. 
 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*