Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mahkumlar Kelepçeli Muayene Edilemez

Mahkumlar Kelepçeli Muayene Edilemez

6 Ağustos 2011 tarihinde Diyarbakır Eğitim ve Araştırma hastanesine getirilen Fırat Turan isimli tutuklu kelepçenin anahtarı olmadığı için kelepçeli olarak muayene ettirilmeye çalışılmış oradaki nöbetçi hekimin bunu kabul etmemesi üzerine ısrar edilmiş, sonrasında da “Bu çocuk zaten hırsız, birgün sizin de bize işiniz düşer,evinize hırsız girsin de göreyim sizi” laflarıyla hekimin görevini yapması engellenmiştir.

22 Ağustos tarihinde Diyarbakır Tabipler Odası’nın da aralarında bulunduğu Sağlık Meslek Örgütleri Platformu üyeleri Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde tutukluların kelepçeli bir şekilde muayane ettirilmeye çalıştırılmasını protesto etti.“Tüm ulusal ve uluslararası sözleşmeler ile belgeler, tutuklu ve hükümlülerin her hasta gibi sağlık almasını öngörür” diyerek uluslararası hukuk kurallarını hatırlatan Koç, tutuklu hastaların muayene sırasında kelepçelerinin çıkarılması ve hasta ile doktorun yalnız kalması gerektiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 21. maddesindeki “hastanın mahrumiyetine saygı gösterilmesi esastır” yönündeki ifadeyi hatırlatan Koç, “Tüm bu sözleşme ve yönetmeliklere rağmen yasal olarak yerine getirilmesi gereken görev ve sorumluluklar görmemezlikten gelinmektedir. Her türlü zorluğa rağmen görevini yerine getirmeye çalışan hekim arkadaşımızın tehdit edilmesi ve kelepçeli muayene talebi hiçbir şekilde kabul edilemez” diye konuştu.

Açıklamasının sonunda, “Tutuklu hastaları uluslararası hukuk kurullarına göre muayene edin” çağrısında bulunan Tabip Odası Başkanı Şemsettin Koç, “Bu sözleşmeler doğrultusunda muayene etmeyen hekimler suç işlemiş sayılacaklardır” dedi.

Yeni protokol kabul edildi

Midyat’ta görevli Doktor Sadık Çayan Mulamahmutoğlu, “Jandarma eşliğinde hasta muayene etmem” dedi ve hakkında 3 yıl hapis istendi. Ancak dün yönetmelik değişti. Artık tutuklu ve hükümlülerin muayenesi sırasında yanlarında jandarma olmayacak.

Midyat Devlet Hastanesinde görevli Doktor Sadık Çayan Mulamahmutoğlu’nun “Jandarma yanında hasta muayene etmemesi” ve bu nedenle hakkında üç yıl hapis istenmesi, yönetmelik değiştirtti. Bundan böyle tutuklu ve hükümlüler doktor tarafından muayene edilirken yanlarında jandarma olmayacak.

Doktor Mulamahmutoğlu geçen ay hastaneye jandarma eşliğinde getirilen hükümlüyü muayene ederken “hasta mahremiyeti” nedeniyle jandarmanın odadan çıkmasını istemişti. Ancak jandarmalar güvenlik gerekçesiyle odadan çıkmadı. Doktor Mulamahmutoğlu da hastayı muayene etmeyi reddetti. Jandarma doktoru şikayet edince Midyat Savcılığı, doktor hakkında, “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Dava devam ederken dün, cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların sağlık hizmetleri konusunda Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında yeni bir protokol imzalandı. Buna göre hükümlü ve tutuklular, hastanelerde “hükümlü odasında” muayene edilecek. Muayene sırasında jandarma içeriye girmeyecek. Ancak doktor güvenlik isterse jandarma odada kalacak.

Bir süre önce de Muğla Devlet Hastanesinde görevli Doktor Naki Bulut da, muayeneye getirilen hükümlüyü, jandarma odadan çıkmadığı için muayene etmemişti. Doktor Bulut hakkında cezaevi nakil aracının 19 lira 20 kuruşluk yakıt ve amortisman gideri zararına yol açtığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*