Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kayısıya kan karışıyor

Kayısıya kan karışıyor

Malatya Valiliği 15 Temmuz’da, kentte yaş kayısı hasadı ve kurutma işlemlerinin başlaması ve ile çok sayıda mevsimlik tarım işçisinin gelişleri ile ilgili önlemleri açıkladı.

Böyle bir önlem gereği kuşkusuz var. Çünkü her yıl aynı dönemde Kürt illerinden binlerce mevsimlik tarım işçisi Malatya’ya geliyor, ve işçilerin kamyon, kamyonet kasası, traktör römorklarında aşırı hızla taşınmasıyla nedeniyle yaşanan cinayetlerde çok sayıda işçi ölüyor ve yaralanıyor.

Fakat alınan Valilik önlemi trafik kontrollerinden ibaret: ““Mevsimlik işçilerin ulaşımlarını sağlayan araçların araç muayenelerinin tam olarak yapılmış olması. Araçların taşımacılık yetki belgelerinin bulunması. Araç şoförlerinin uyarılarak daha dikkatli araç kullanmaları, uykusuz olarak trafiğe çıkmamaları, araçların yolcu kapasitesinden fazla yolcu almamaları. Kamyon, kamyonet kasaları ve traktör römorklarında veya araçlara yüklenen yük üzerinde yolcu taşımamaları. Karayollarında seyretmeleri için uygun donanımları bulunmayan, patpat olarak tabir edilen tarım aletleri ile trafiğe çıkmamaları. Özellikle traktör ve traktör römorkları ile çekicilerin ön ve arka kısımlarında işaret levhaları ve ışık donanımlarının kontrol edilerek varsa eksiklik giderilerek trafiğe çıkmaları önem arz ediyor”.

Valilik, devamla, mevsimlik tarım işçilerini çalıştıran çiftçilerin ve mevsimlik işçi taşeron şirketlerinin “bahse konu kurallara uymalarının önemli olduğunu” söylemekle yetiniyor.

Yani jandarma ve polis tarafından 24 saat trafik kontrolleri farzı mahal var, ancak çiftçilere ve taşeron işçi şirketlerine bir kontrol yok. İşçilere insanca taşıma araçların tesis edilmesini şart koşmak yok. Taşeronluğun yasaklanması uzaktan yakından yok.

Tarım emekçisi çalıştıran çiftçiler ve taşeron şirketlerde zaten trafik kontrolü yapılıp kendilerinden hesap sorulacağı gibi endişe de yok. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “24 saat trafik kontrolü”nün öylesine laf olsun diye söylendiğinden gayet eminler.

Valiliğin bu açıklamasından 2 gün sonra, 17 Temmuz’da ilk traktör römorku devrilmesi yaşandı. 2’si ağır 7 mevsimlik tarım işçisi yaralandı.

Dün, 9 Ağustos’ta ise tarım işçilerinin doldurulduğu bir traktör römorku daha devrildi. 3 kadın tarım işçisi yaşamını yitirdi, 5 kadın tarım işçisi yaralandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*