Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kasırga ve hortum Türkiye’de: 1 ayda 12 ölü!…

Kasırga ve hortum Türkiye’de: 1 ayda 12 ölü!…

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada daha önce hiç görülmemiş saatte 120 km hızla esen şiddetli fırtına, kasırga ve hortumlar, artan bir sıklıkla yaşanmaya başlandı. Dün, İstanbul ve Ankara dahil Türkiye’nin önemli bölümünde etkili olan şiddetli fırtınada 5 kişi öldü. Büyükçekmece gölü üzerinde oluşan hortumla, İstanbul’da ilk kez hortum vakası yaşandı.

Geçtiğimiz haftalarda da, Elazığ’da taşeron yol yapım işçilerinin kaldığı konteynırın hortuma kapılıp havalandığı 100 metre yükseklikten yere çakılmasıyla 6 işçi, Antalya’da ise yine kaldığı çadırla birlikte hortuma kapılan bir inşaat işçisi hayatını kaybetmişti.

Küresel ısınma: Kapitalizm fırtınası!…

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden Meteoroloji Mühendisi Adil Tek:

Soğuk hava sıcak havayı önüne katıyor ve siklonik yapı meydana geliyor. Çok büyük sıcaklık farkları oluşmadığı sürece bu yapı bizim bölgemizde pek görülmez.

Bu yapı önce Ege’de etkili olmaya başladı daha sonra Ege’nin iç kesimlerine doğru. Marmara Denizi yönünden geldiği için hiçbir sürtünme ve zayıflamaya maruz kalmadan fırtına daha da şiddetini arttırdı.

Küresel ısınmanın etkileri tabi ki vardır. Bu tür olaylar önümüzdeki süreçte biraz daha sıklıkla yaşanacaktır. Bugünkü tahminlerde rüzgarın hızının fırtına değerine erişeceğini tahmin ediyorduk ama 120 kilometreye ulaşacağını tahmin etmiyorduk. Basınç değişimi değeri büyüdü. Hava basıncı 970 milibara kadar düştü.

Büyükçekmece açıklarında 1 metre çapına yakın hortum oluştu. Lodos sıcak rüzgar olduğu için alttan yukarı denizden yukarı estiği için çatılar büyük zarar görüyor. En büyük etki de özellikle soba ve doğlgaz zehirlenmeleri. Gece saatlerinde soba yakılmasıyla ilgili soba gazı ve baca gazı zehirlenmesi olur. Yatarken mutlaka herkesin soba ve doğalgazını kapatılarak yatılması lazım.

Önümüzdeki 2-3 gün boyunca risk var. Libya üzerindeki sahradan tozları alıp ülkemize kadar getirebiliyor. Toz var havada. Yağışla birlikte çamur şeklinde yağıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul’a özgü bir uyarı yapılmayınca kimse dikkat kesilmedi. Alttan yukarı doğru estiği için çatı sağlam değilse fırtına onu söker gider. İklim değiştiği için bu tarz hadiselere İstanbul’un alışık olması gerekiyor.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*