Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kartal’dan TEKEL işçilerine militan ve coşkulu destek

Kartal’dan TEKEL işçilerine militan ve coşkulu destek

Kartal’da Tekel işçileriyle dayanışma eylemi gerçekleştirildi. 15 Ocak Cuma günü saat 18.30’da Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanmayla başlayan eylem, yolun kapatılmasıyla önce Kartal Meydanı ve çarşı içine, ardından AKP Kartal İlçe Binası’na doğru yürüyüşle gerçekleşti. Eyleme, Türk-İş’e bağlı Türk Metal ve Yol-İş’in yanısıra Tümtis ve Tuzla Deri işçilerinin kitlesel katılım sağladığı görüldü. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası dışında, birçok muhalif siyasal parti ve çevrenin yerel güçleriyle katıldığı yürüyüş toplamda 1000 kişilik bir kitleye ulaştı.

Genel Grev Genel Direniş!”, “Tekel İşçisi Yalnız Değildir!”, “Her Yer Tekel, Her Yer Direniş!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarının sıklıkla atıldığı eylem kortejinin önü, AKP binasına yaklaşılmasını engellemek amacıyla polis tarafından kesildi. Polis barikatının kaldırılması için içlerinde Devrimci Proletarya güçlerinin de olduğu öncü işçilerin gerçekleştirdiği yüklenme, polis barikatının önüne, sınıfına yabancılaşmış kimi sendika bürokratlarının bir barikat daha oluşturmasıyla engellenmeye çalışıldı!

Tekel işçilerinin haklı ve meşru mücadele çığlığına ses olan öncü işçiler geri adım atmadılar. AKP önüne geçilmesini engellemek isteyen devlet güçleri ve sendika bürokratları ile eylemci işçiler arasında itiş kakış yaşandı. Bir manevra yaparak eylemi alelacele bitirmek için basın açıklamasını okumaya yönelen sendikal unsurlar, bu kez öncü işçiler tarafından atılan domateslere hedef oldular. Eylemi engelleme amacıyla oluşturulan polis barikatının önünde işçi sınıfına içerden bir barikat daha oluşturmaya yönelen sendika yöneticilerini protesto eden işçi kitlesi alanı sloganlarla terketti.

İçinden çıktıkları sınıfın gücünden ürken ve eylemi geri çekmek isteyen yabancılaşmış sendika yöneticileri için sıkıntılı bir akşam oldu. Sınıfımızın düşmanları, işçi sınıfının Kartal’daki temsili bölüğünün nabzının diri attığını gördü. Kartal’da 15 Ocak akşamı eyleme katılan işçi kitlesi açısından ise Tekel işçilerine militan ve coşkulu bir destek vermenin onuru söz konusuydu. Pazar günü Ankara’da Tekel mitinginde yer alarak bu gücü büyüteceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*