Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Karayılan: “Bu gece Şengal’e müdahale edeceğiz”

Karayılan: “Bu gece Şengal’e müdahale edeceğiz”

ANF’nin haberine göre, PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Sterk TV’de yayınlanan Analiz programına konuştu. IŞİD hakkında değerlendirmelerde bulunan Karayılan, “IŞİD güçlü değildi, güçlendirildi” diyerek şu tespitleri yaptı:

Özellikle Musul üzerinde geliştirdiği bu saldırısını herkes izledi. Hegemonik güçlerin bundan haberdar olmaması mümkün değildir. İstihbaratları yetkindir, teknolojileri güçlüdür. Yani her şeyi değerlendiriyorlar. Ama IŞİD saldırılarına karşı sessiz kaldılar.

Bilindiği üzere IŞİD Musul’a saldırarak ele geçirdi, ardından Irak’ın Sunni kesimlerin yaşadığı yerlerin çoğunluğunu ele geçirdi. Bu şekilde güçlendirildi. Bize göre amaçları bölgedeki halklar arasındaki savaşı derinleştirmek, çelişkileri yaygınlaştırmaktır. Bölge halkının dağılmasını, kan dökerek böylece kendilerine göre dizayn etmek istiyorlar. IŞİD böylesi bir projenin bir parçasıdır. Bundan dolayı güçlendirildi.

Çağrılarımız dikkate alınmadı

IŞİD güçlendirildikten sonra Rojava’da Kobanê’ye dönük saldırıların gündeme geldiğini hatırlatan Karayılan sözlerini şöyle sürdürdü:

Çok dikkat çekicidir, Kobane kanton olarak ilan edilmiş. Yeni bir fikir üzerinde, demokratik ulus fikri üzerinde Kobane, Afrin ve Cizire’de bir sistem var. IŞİD ilk elden bunu hedef aldı. O zaman biz şöyle dedik: IŞİD’in Kobane üzerindeki saldırısı Kobane ile sınırlı kalmayacak. Ve eğer Kobane’yi düşürürse, Kerkük üzerinde, Şengal üzerinde, Cizre üzerinde durmak isteyecek. Yani biz bunu tüm Kürt halkına yönelik bir saldırıdır, sadece Rojava değil, Güney Kürdistan’da IŞİD çetelerinin saldırı tehdidi altındadır şeklinde yorumladık. Bunun için bizim ulusal birliği oluşturmamız gerekiyor, savunma güçlerimizi belirli düzeyde ortak hareket etmelerini sağlamamız gerekiyor şeklinde önerilerimiz oldu.

Eş Başkanlığımız çağrıda bulundu. Önderimiz, Reber Apo, Güney Kürdistan liderlerine, sayın Barzani ve Mam Celal’le mektup yazdı. Yani IŞİD bu dönemde Kürtler için bir tehlikedir dedik. Şimdi hareketimiz, Önderliğimizin dile getirdiği bu gerçeklik pratikte açığa çıktı. Kobane’de sonuç almayı başaramadı. Halkın direnişi, YPG’lilerin kahramanca direnişi, yürüttüğü savaş saldırıların önüne geçti. Ondan sonra IŞİD Cizire’yi almak için yönünü Heseke’ye çevirdi. Orda da başarılı olamayınca bu kez Güney Kürdistan üzerinde, Şengal, Zumer, Rabia üzerinde durmaya başladı.

Eğer Kürdistani güçler, Güney Kürdistan güçleri olumlu yanıt verseydi belki bugün IŞİD bu imkanları elde etmezdi. Biz Şengal’i savunmaya hazırız dedik. Kerkük’ü, Maxmur’u savunmaya hazırız dedik. Hem çağrı yaptık hem de dış ilişkilerimizdeki arkadaşlar giderek, görüşmelerde bulunarak doğrudan önerisini sundular. Ama kabul etmediler. Eğer bu noktada bazı önlemler alınmış olsaydı böyle olmazdı.


murat-karayilan

Şengal’e gönderilen grup tutuklandı

Murat Karayılan yaptıkları önerilerin kabul edilmemesi ardından, bir uzman grubu, bazı hazırlıklar yapabilecek bir grubu Şengal’e gönderdiklerini de açıklayarak, “Ancak Peşmerge bundan haberdar oldu. O arkadaşlardan 3’ünü tutukladı. 20 gün önce tuttular halan serbest bırakmadılar. Aldığımız bilgilere göre Duhok zindanında tutuluyorlar. Şimdi ben soruyorum, oradaki sorumluya; ey sorumlu sen o insanları tuttun. Sen Şengal’i bıraktın ama onları bırakmadın. Onlar niçin oraya gelmişti. Size destek olmak için değil miydi? Şengal’i savunmaya destek olmak için gelmişlerdi. Fedai uzman insanlardı. Şimdi zindandadırlar. Bunun gibi engeller gelişti. Doğrusu eğer böylesi dar hesaplar olmasaydı, birlikte hareket edip işbirliği yapsaydık, mevcut durumun önüne geçilebilirdi” diye konuştu.

Til Koçer tutulmasaydı Şengal kuşatılacaktı

İçinde bulunulan sürecin parti çıkarlarını çoktan aştığını ve ulusal bir tutum geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Karayılan,  “Dünden bu yana Peşmerge ve Şengal’deki halkımız geri çekiliyor. Eğer YPG geçen sene Til Koçer’i tutmasaydı, nasıl ve nereye çekileceklerdi? Til Koçer tutulduğunda birçok kişi bunu anlamsız buldu. Ama bakın işte demek ki bir Kürt kazanımıdır, çünkü şimdi ondan yararlanıyor. Eğer Til Koçer tutulmasaydı ne olacaktı? Şengal kuşatılacaktı” dedi.

“Ancak biz bu saatte bu sorunları büyütmek istemiyoruz. Peşmerge Şengal’de neden direnmedi, çekildi. Bu soruya ondan sorumlu olanlar yanıt vermeli, ben değil. İnanıyorum ki önümüzdeki gönlerde sorumlular bunun izahatını yapacaklar. Geri çekilmenin askeri ve siyasi nedenleri nelerdir, bunlar sonra tartışılacak konular. Ama belli ki böyle bir saldırıya hazırlıklı değillerdi. Hiç savaşmadılar değil, ama sonuçta IŞİD başarılı oldu. Bunlar sonra üzerinde durulacak konulardır. Şimdi önemli olan Şengal’in durumudur” diyen Karayılan Şengal’in Êzidiler için kutsal bir yer olduğunu genelde de Kürtler için önemli bir bölge olduğunu kaydetti.

“Şengal Kürtlük ruhunun olduğu bir yerdir. Biz böyle bir merkezi, Derweşê Ewdê diyarını çetelere bırakamayız. Bu kabul edilemez. Oradaki halkımız büyük zorluklar yaşadı. Büyük kırılmalar yaşadı. Ve bunu hak etmediler. Bunu insanın vicdanı kabul etmiyor” diyen Karayılan konuşmasının devamında YPG’nin dünden bu yana geliştirdiği hamlesine dikkat çekti.

YPG’nin müdahalesi kuşatmanın önünü aldı

YPG’nin büyük bir direniş sergilediğini ancak bunun yeterli olmadığını tüm Kürtlerin ortak bir savunma hattı geliştirmesi gerektiğine işaret eden Karayılan şunları söyledi:

IŞİD dün peşmergelerin geri çekilmesi ardından Rojava ve Şengal’i birbirinden koparmak istedi. YPG buna müdahale etti. Tabur gönderdi. İçeride de biraz güçleri vardı. Savaştılar, kayıp da verdiler. Ama Şengal’i kuşatmalarına izin vermediler. Eğer dün öğlen YPG’nin müdahalesi olmasaydı, Şengal’i kuşatırlardı. Ama bunun önünü aldılar.

Ancak halkımız Şengal Dağı’nda zor durumda. Belki şu anda bir katliam düzeyinde şeyler yaşanmadı, ama tedbir alınmazsa Şengal dağına çıkan halkımız büyük bir katliamla yüz yüze kalabilir.

Evet YPG Şengal’in kuşatılmasını engelledi, bugün de Şengal’e ulaştı. Ama bu yeterli değil. Büyük bir güç istiyor.

Halkımız bilsin ki, Ezidi bu gece biz müdahale edeceğiz imkanlarımız çerçevesinde. Şengal Dağı’nı bırakmayacağız. Gerilla olarak kalacağız. Kürt gençleri de bırakmamalı. YPG bu konuda büyük bir fedakarlık yaptı. Ama orada bir savunma sistemi oluşturulmalı.

KDP ve YNK’ye çağrı: Ortak komutanlık oluşturalım

Fakat sadece bizim çabalarımız da yetmez. Bir ortaklaşma gelişmeli. Bu vesileyle PDK, YNK’ye çağrı yapıyorum; Şengal halkı için ortak bir çaba geliştirelim. YPG yalnızdır. Eğer bizler onlara güç verirsek bu saldırıları kırmak mümkündür.

Ortak komutanlık oluşturalım. Hazırlık yapalım. Şengal başta olmak üzere IŞİD’i işgal ettiği yerlerden çıkaralım, bu mümkündür. Biz her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. PDK, YNK, YPG birlikte bunu yapabilirler. Biz destekleyebiliriz de, katılabiliriz de; uzman güçlerimiz yer alabilir. Ulusal bir direniş cephesi olarak güçlü bir cevap verebiliriz. Çok hızlı biçimde Şengal’i özgürleştirebiliriz. Ama öyle olmazsa da, biz gerilla olarak oradayız. IŞİD’in orada ne isterse yapmasına izin vermeyeceğiz. Buna mutlaka engel olacağız. Kürdistan halkı bunu bilsin ki, bunu başarabiliriz.

Güneyli kardeşlerimiz, Peşmerge Komutanlığı yanımızda olabilir. Onların elinde teknik fazla. Ağır silahları var. Önemli bir güç açığa çıkarabiliriz.

‘Kobanê’ye nasıl sahip çıkıldıysa Şengal’e de çıkılmalı’

Başta da belirttiğim gibi, orada kuşatılmış halkımızı düşünüyoruz. Şu anda tek düşündüğümüz budur. Tüm önceliğimiz de bu olmalı. Çünkü uluslararası güçler sessiz, Kürtler zaten sahipsiz. Uluslararası kamuoyuna demokratik kamuoyuna da, Kürdistan halkına da çağrı yapıyorum. Biz nasıl Kobanê’ye sahip çıkın dediysek bu gün de Şengal’e sahip çıkın diyoruz. Kobanê ve Şengal aynıdır. Sınırlar anlamsızlaşmıştır. Kimsenin kirli ayaklarıyla bu toprakları çiğnemesine izin vermeyeceğiz. Bir uluslararası platform oluşturmamız lazım. Bunu oluşturalım ki Êzidi halkımıza dönük 73. ferman yerine gelmesin.

Gerilla YPG Peşmerge bir olmalı. Bizim arzumuz budur.

YPG güçlerini selamladı

Karayılan, Rabia’dan Şengal’e savunmaya geçen YPG güçlerini de kutladı. “Bu çok değerli bir tutumdur, selamlıyorum. Bu herkese de bir mesajdı. YPG’nin bu 3 günlük tutumu aslında bir ulusal birlik çağrısıdır. YPG belki daha yeni bir güç. Ama savaş içinde pişti. Bir askeri performansa ulaştı. İki günlük direnişte 8 YPG savaşçısı şehit düştü. Onları da anıyoruz. Onlar bir katliamın önüne geçmek için canlarını feda ettiler” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*