Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Karaman HES, Cerattepe Maden projelerine karşı çığlık büyüyor

Karaman HES, Cerattepe Maden projelerine karşı çığlık büyüyor

02_karaman_ermenek_baraji-01Karaman HES, Cerattepe Maden projesine karşı çığlık büyüyor.

Akarsularla hayat bulan yörelerin yaşam alanları HES’le çevriliyor, Mermer kazıları, Altın, her türden maden arama faliyetiyle doğa delik deşik ediliyor. Milli parklar yol tehdidiyle, Anıt ormanlar rant ihaleleriyle, Şehir içi, Şehir dışı alanlar yeniden merkezileşme stratejileriyle harıl harıl, toz duman her yerde bir çalışma, her yerde bir yıkım gerçekleşiyor. Metropol Mahallelerde dikey büyüme, Köylerde kentleşme, ticarileşme, burjuvaların yeni kar alanları bulma telaşıyla doğaya geri dönülemez bir talanın can çekişlerini yaşatılıyor. Yeni yapımlar yeni ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Yeni ihtiyaçlar yenisi üretilmeden alabildiğine talan ediliyor. En büyük zenginlik doğal yaşayabilme, insanın en büyük ihtiyacı sermayenin, satışın, pazarlamanın olmadığı yaşam alanlarıyken, sermayenin kendi kan ve çürüme imgesine benzetmediği, bırakalım bir yaşam alanını, bir soluk alma imkanı bile kalmıyor.

Enerji üretimi, hammadde ihtiyacı, acil ulaşım, ihtiyaç üretme, ihtiyaç haline getirme, doğaya bağımlı halden paraya bağımlı hale getirme adımlarıyla heryerde bir sermayeleşme “ihtiyacına” yerel, merkezi tepkiler büyüyor. Her yörede bir kaynaşma, her fabrikada bir tepki, her evde bir çığlık, her kentte gizli, örtük haber “değeri” taşımayan alışıldık karşıtlıklar sergileniyor.

İş cinayetlerine, yaşam alanları gaspına, doğal alan tariplerine toplu davalar, toplanıp karar örgütlemeler bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Karadeniz ve Akdeniz, bir dönem Ege en yoğun, zincirleme saldırı altında olan bölgeler. Halkın bilgi birikimini bu yönlü gelişiyor. Ziraat bilgisi, ekotom, ekelojik coğrafi bilgi, teknik, hukuki bilgi. Ama daha önemlisi, örgütlenme, mücadele bilgi ve deneyimine, kendi sınıfsal-toplumsal ihtiyaçları için politik mücadele bilgisine olan ihtiyaç.

Karaman Sarıveliler Ketir HES projesine karşı bu bilgi birikimlerin ışığında karşıtlık sürüyor. Toplantı, kaynaşma, irtibat, sosyal paylaşım büyüyor. İmza toplama, toplu dava açma, yörenin iç örgütlenmesi ve dış bağı kurulması için adımlar gün geçtikçe şekilleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*