Anasayfa » DÜNYA » Kapitalizmin satılık “İnsan Hakları”

Kapitalizmin satılık “İnsan Hakları”

Suudi Arabistan’ın ABD, İsrail, Mısır ve Türkiye desteğiyle yaptığı katliamlar korkunç bir düzeye ulaştı. Yemen’de hava bombardımanlarında katledilen sivillerin sayısı 2355 kişiye ulaşırken, en son bir düğün töreninin bombalanarak 130 sivilin öldürülmesi bardağı taşırmaya başladı. Mekke’de 1100’den fazla hacının katledilmesinin ardından Yemen’de de bir düğün töreninin bombalanarak 130 sivilin katledilmesi, Ortadoğu ve dünya çapında kitlelerin Suudi Arabistan rejimine karşı tepki ve nefretini artırdı.

Tepkiyi yatıştırmak tabii ki Birleşmiş Milletler ve AB “İnsan Hakları Komisyonları”na düşüyordu. Hollanda üzerinden Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne bir yerinde soruşturma önergesi verildi. Buna göre bir uluslar arası BM “İnsan Hakları” heyeti Yemen’de “incelemelerde bulunacak ve rapor düzenleyecek”ti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin kapitalizmin tüm katliamları karşısında olduğu gibi “inceleme ve rapor” bürokrasisinden görünüşü kurtarma ve komisyona havaleden başka bir şey çıkacağı yoktu. Ancak bu bile Suudi Arabistan ve ABD, AB emperyalist oligarşileri gibi katliam destekçilerine fazla geldi, çünkü küresel burjuva medyada sansürlenen Suud katliamlarını gündemleştirecek, Yemen’deki katliamların ve bunlara ABD, İngiltere, Fransa desteğine daha fazla dikkat çekmesine yol açacaktı.

Yemen’de BM İnsan Hakları inceleme heyeti gönderilmesi önergesi, BM İnsan Hakları Konseyi’nde tartışılacağı gün, önerge alel acele geri çekildi. Yerine bizzat Suud’un hazırladığı, katledilenlerin “terörist olduğu”, incelemeye gerek olmadığı türünden bir düzmece rapor kabul edildi.

Bu değişikliğin, ABD’nin baskısı ve Suud’un ilk önergeyi sunan ve destekleyen Avrupa devletlerine çok düşük fiyattan (varili 5 doların altında) petrol satma rüşveti vermesiyle gerçekleştiği açığa çıktı. Bazı Avrupa İnsan Hakları İzleme kurumları, ellerinde “Suudi Arabistan’ın Yemen’deki BM İnsan Hakları incelemelerini engellemek için başta İngiltere ve Fransa olmak üzere, varil başına 5 doların altında petrol sunduğuna dair ciddi bilgi ve raporlar olduğunu” açıkladı.

Burjuvazinin “insan hakları”nın özel mülkiyet temelinde haklar olduğunu, neoliberal kapitalizmde küresel bir “insan hakları piyasası” oluştuğunu, bu yüzden burjuvazi ve mali sermayesinin istediği katliam hakkını emperyalist kapitalizm ve mali oligarşik “insan hakları” borsasından satın almakta zorlanmadığını belirtelim.

Yemen’deki katliamlar da, ABD ve AB’de küresel tekellerin kasasına azami kar olarak yazılıyor!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*