Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalizmin doruk noktası: sıfır saat sözleşmeleri

Kapitalizmin doruk noktası: sıfır saat sözleşmeleri

Kapitalizmin esnek kölece çalışma trendlerinden biri olan “sıfır saat sözleşmesi” İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu (ONS)’nagöre bir yıl içerisinde yüzde yirmi arttı.

Sıfır saat sözleşmesi en basit tanımıyla ücretli köleliği dahi aratan tam köleliği ifade ediyor. Ücretli kölelik belirli bir saat ve ücret üzerinden sözleşme anlamına geliyorken, “sıfır saat sözleşmesi” ise saat ve ücret yazmayan tamamen patronun ihtiyaçlarına göre, ne zaman çalışacağınızın ne kadar ücret alacağınızın belirsiz olduğu çalışma rejimini ifade ediyor.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi sayfası ONS’nin verilerine göre “sıfır saat sözleşmeleri”’nin hızla arttığını analiz eden bir paylaşım yaptı.

Bir kısım işçi için tartışmalı bir çalışma düzeni getiren ve esnek bir çalışma biçimi dayatan “sıfır saat sözleşmesi” İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu (ONS)’nagöre bir yıl içerisinde yüzde yirmi arttı.

İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu’nun son yaptığı İş Gücü araştırmalarına göre bir kısım işçinin çalışma düzeni haline gelmiş olan sıfır saat sözleşmesi 2015’in Nisan ve Temmuz aylarında 747 bin iken bu sayı 2016’nın aynı dönemine 903 bine yükselmiş gözüküyor. Bu sayı tüm istihdam edilenlerde oranlandığında yüzde 2,4’den 2,9’a çıktığı gözüküyor.

İngiltere’de 52 sendikada örgütlü bulunan 5,8 milyon işçiyi temsil eden bir konfederasyon olan TUC (TradeUniounCongress)’un konuyla ilgili yaptığı açıklama “sıfır saat sözleşmesi için “Patronların ucuz işçi istihdam etmek için kolay bir yol olduğunu” ifade etti.

ekran_resmi_2016-09-10_19-18-37

Kaynak: Ulusal İstatistik Merkezi (ONS)

Sayılardan anlaşıldığı gibi sıfır saat sözleşmesi sayısı 2008’e kadar düşük seviye de seyretsede 2009’dan itibaren büyük bir artış göze çarpmakta. Bazı analistler bu durumun geçici olduğunu ekonominin iyi gitmesiyle birlikte bu sayının düşeceğini söyleseler de sıfır saat sözleşmesinin ekonominin içerisinde oldukça yer tutuğunu gözlemlemek zor değil. Özellikle gıda sektörü açısından sıfır saat sözleşmesi oldukça alışıldık karşılanmakta.ekran_resmi_2016-09-10_19-18-44_0

Kaynak: Ulusal İstatistik Kurumu

İngiliz Hükümeti sıfır saat sözleşmesi ile çalışanlar ile ilgili bazı koruyucu düzenlemeler geliştirmiş durumda. Ancak bunların yeterli olmadığı açık.

Sıfır Saat Sözleşmesinden en çok etkilenenler ise hiç kuşkusuz daha az sosyal koruma sağlanan gruplar. Bu çalışama biçiminden etkilenen grupların başında gençlerin ve kadınların olması ise şaşırtıcı değil. Ulusal İstatistik Merkezi’nin verilerine göre sıfır saat sözleşmesi ile çalışanların yüzde 55’i kadınlardan oluşmakta.

Gençlerde sıfır saat sözleşmesinden etkilenen önemli gruplar arasında yer alıyor. Sıfır saat sözleşmesi yapan işçilerin yüzde 55’i 16 – 35 yaş aralığında

Sıfır saat sözleşmesinin yaşa göre dağılımı ise şöyle:

ekran_resmi_2016-09-10_19-18-50

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*