Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalizm: Sağlıklı yaşamak istiyorsanız ölün!

Kapitalizm: Sağlıklı yaşamak istiyorsanız ölün!

bakanlik-sahtekar-25-gida-firmasini-teshir-ettiEkmek yok, et, süt, peynir, yağ, pirinç, buğday yok, elma, muz, portakal yok aklınıza ne geliyorsa yok. Dünyada üretim fazlası var, açlar çok, ama açlar bu üretilenleri yeseler üretilmiş neredeyse sağlıklı hiçbir şey yok. İnsanlığın kapitalizmde sağlıklı yaşama şansı yok. Üretim çok gıda yok. Çünkü görünen gerçekte olduğu gibi değil.

Dr. Canan Karatay’ın son dönemdeki büyük kitap satışlarının arkasındaki popülarite doğal yaşam. Tıp sektörü ve bazı doktorlarla girdiği polemikler sayesinde, ilaç endüstrisinin yarattığı yapay hastalıkları çıktığı programda anlatan Karatay aslında kapitalizmde hayat yok diyemiyor. Çünkü tıp hastalığı bireye indirgiyor. Yalnız gıda sektörünün kimyasal raflara dönmesini eleştiriyor. Her şeyin doğalını gidin bulun diyor. Oysa milyarlarca insan tüketim toplumunun alışkanlıklarıyla besleniyor. Organik pazar güvenilir değil ve büyük bir metaya dönmüş, acaba bunu eleştiren doktorlar hastalarını müşteri olarak görmüyor mu diye sorası geliyor insanın. Doğal üretim alanları büyük tekellerin alanına giriyor. Gıda sektörü kapitalizmi en iyi ifade eden bir sektör. Çünkü insan yok-oluyor.

1 Elma’nın 1950’li yıllarında içerdiği demir oranıyla şimdiki ancak 30 adet elma buna eş değer halde. Ekmek sağlıklı değil çünkü ekmek değil, onlarca katkı maddesi ve glüten içeriyor, buğdayın genetiği çoktan değişmiş, 2 dilim ekmek insanın midesine girdiği anca hızlıca kan şekerini yükseltiyor. Bu insülin direncine yol açıyor. 5’i geçmesin dikkat. Vücutta fazla şeker karaciğerde yağlanmaya, şişmanlamaya, kalp krizlerine neden oluyor. Beyin bildiğimiz gibi şekerle falan beslenmiyor tam tersi şeker beyini maf ediyor, beyin yağ ile çalışıyor ama sağlıklı yağ nerede? Yağ yiyin kolesterolünüz yükselsin sorun olmaz, çünkü kolesterol denilen ilaç ve endüstrinin yarattığı bir saçmalık. Yalnız katı ve cıvık yağlar kanserojen. Tereyağı yiğin, yağ yok. Sütten yağ üretin, sütte yağ yok. Peynir, hele hele krem peynir süt endüstrisinin uydurduğu atık süt malzemelerinden icat edilen bir ürün. Eee tam yağlı, az yağlı peynir olmaz. Peynir yok. Yoğurt, ayran pastörizasyona girmiş zararlı. Sosis, sucuk işlenmiş olduğu için yasak, kanserojen. Tuz’a dikkat, Türk gıda kontekstine dikkat, çünkü tuz kayadan olmalı çünkü gıda konteksti iyotlu olsun diyor kapitalizminin standartlarını ölçüyor. Sağlıklı süt bulun için ama inekler sağlıklı beslenmiyorsa bir anlamı yok. Organik pazar, organik ürünler yok, organik ürünlerinde genetiği değiştirilmiş, para tuzağı. Tuzak olmasa da para yok.

Et yok, sağlıklı, bayırlarda beslenen hayvan yok. Beyaz et yok, beyazlatılmış genetiği değiştirilmiş küçükbaşlar tehlikelidir. Balık eğer çiftlik balığıysa tavuktan farkı yok. Fıstık, yiyin, fındık yiyin çıtır çıtır yalnız kavrulmuşsa, yurtdışından transfer edilmişse dikkat edin.
Kahve işlenmişse yok, çayda renklendirici, aroma verici varsa dikkat, eğer yediğiniz zeytinin çekirdeği kahverengiyse sağlıklıdır.

Ambalajla kaplı, donmuş yiyecek yok, mamadan uzak durun, anne sütü genetiği oynanmış maddelerle dolu, hepsi tatlandırıcı, koruyucu, renklendirici, kıvam verici, asitlik düzenleyici, aroma verici bitmek bilmez kimyasallarla dolu… Bunları ununu eleyip eleğini duvara asan doktorlar söylüyor, Canan Karatay 800 liralık ücretli muayenesi ile böyle söylüyor, ilaç şirketleri, gıda şirketleri insana ölümcül bir tuzak kurmuşlar… Bunu böyle doktorlar söylüyor artık.

Bugün ilaç şirketleri ile çalışmayan ve doğruları konuşayım diyen doktorlar ancak sağlıklı yaşamak istiyorsanız hiçbir şey yemeyin demekten başka bir şey öneremiyor, doğal yiyin demek ütopya. Çünkü sermaye doğal olan her şeyin düşmanı. Büyük sağlık tekelleri, gıda endüstrisini kontrol ediyor, üretmek tüketmek fast food’dan tüm hazır, hazır olmayan gıdalara hepsi azami kar unsuru haline getirilmiş vaziyette. İlaçsız aylarca raflarda bekleyen ürünlerin olması mümkün değil, amaç ürünün korunması insanın değil. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız ölün, çünkü kapitalizmin canlılar için başka bir vaadi yok. O zaman şöyle söyleyeceğiz: ya yeni bir yaşam için savaşacağız ya da öleceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*