Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalizm. Kapitalist devlet. Maden. Katliam…

Kapitalizm. Kapitalist devlet. Maden. Katliam…

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Balyak Madencilik’e ait taş kömür madeninde Zonguldaklı iki maden işçisi Levent Korkmaz ve Esen Çavuş, yoğun gaz sızıntısına karşın ocakta mahsur kalarak yaşamını yitirdi. 200 metre yer altında 830 metrelik galeride gaz sızıntısından etkilenen diğer 10 işçi ise kendi imkanlarıyla gaz sızıntısından kaçarak hastaneye kaldırıldılar.

Ruhsat sahasındaki yer altı ocağının işletme güvenliği açısından tehlike arz etmesi nedeniyle sahada kömür üretimine yönelik faaliyetlerin 23 Temmuz 2015’te Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından durdurulma kararı verildi. Buna karşın kapatılması gereken maden Balyak Madencilik patronları tarafından pervasızca işletilmeye devam etti. Ne Enerji Bakanlığı ne de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı madenin kapatılması veya incelemeye alınması doğrultusunda bir girişimde bulundu.

MİGEM iki işçinin öldüğü yoğun gaz sızıntısının ardından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“MİGEM tarafından 12 Nisan 2017’de sahada yapılan son denetimde, üretim faaliyeti durdurulan söz konusu ocakta izinsiz üretim faaliyetlerine devam edildiği tespit edilmiştir. İşletme yetkilileri üretim faaliyetinde bulunulmaması ve işletme güvenliği açısından eksikliklerin giderilmesi konusunda uyarılmıştır. Ruhsat sahibine gerekli bildirimlerin yapılmasına rağmen ocakta izinsiz üretimin devam ettiği anlaşılmaktadır. Yaşanan kaza ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, Antalya’nın Kemer ilçesindeki kömür madeninin kaçak olduğu ve soruşturma başlatıldığı belirtilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bir heyet, Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı ve jandarma ekipleri madende sadece 1 saatlik göstermelik bir inceleme yaptıktan sonra madenin tekrar çalışmasına karar verdi!

Balyak Madencilik’in arka planındaki, Antalya Aksu ve Kemer bölgelerinin önde gelen patronlarından Emin Bal’ın Aksu Belediye başkanlığına AKP’den aday adayı olduğu, AKP’li Dış İşleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu bölgeye yaptığı ziyaretler sırasında evinde ağırlayacak kadar derin ilişkiler içinde olduğu sosyal medyaya yansıyan bilgiler arasında.

Aşçıydı, erken emeklilik için madende çalıştı

Eksi 830 metrede yaşamını yitiren Esen Çavuş’un asıl mesleğinin aşçılık olduğu, 15 yıldır otellerde aşçılık yaptığı ve erken emekli olabilmek için maden ocağında çalışmaya başladığı ortaya çıktı.

Esen Çavuş’un maden ocağında ailesinden gizli şekilde çalıştığı ve 3 yıllık evli olduğu öğrenildi. Çavuş’un yakınları, TTK tahlisiye ekibi Zonguldak’tan yola çıktıktan sonra durumdan haberdar olduklarını, Esen Çavuş’un maden ocağında değil, şantiyede işçi olarak çalıştığını bildiklerini söyledi.

Emekliliğine 3 ay kalmıştı

Katliamda yaşamını yitiren 3 çocuk babası 39 yaşındaki Levent Korkmaz’ın emekliliğine 3 ay kaldığı ve emeklilik hazırlıklarına başladığı öğrenildi. Korkmaz’ın Türkiye’nin çeşitli madenlerinde çalıştığı belirtilirken, Antalya’daki madende ise 1.5 aydır çalıştığı öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*