Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalist devlet ve “dayıbaşı” sisteminin mevsimlik tarım işçisi katliamları devam ediyor!…

Kapitalist devlet ve “dayıbaşı” sisteminin mevsimlik tarım işçisi katliamları devam ediyor!…

Antep Oğuzeli ilçesinde, mevsimlik fıstık toplama işçilerini kasasında taşıyan kamyonet ile Suriye’deki sığınmacı kamplarına yemek taşıyan bir firmaya ait minibüsün çarpışmasında, 8 işçi yaşamını yitirdi. 4’ü hayati tehlikesi devam eden 19 işçi yaralandı.

Kamyonet Antep’ten aldığı mevsimlik işçileri, çalışma yerleri olan fıstık bahçesine götürüyordu. Kamyonet kasasında ölüme gidenler Urfa Suruç’tan ve Antep’ten mevsimlik tarım işçileriydi. Minibüste de yemek nakliyat firmasında çalışan sürücü ve sığınma kampında çalışan bir Suriyeli işçi bulunuyordu.

Sürücüler İbrahim Şahin ve Ali Bor ile kamyonette bulunan mevsimlik tarım işçileri Sariye Diker (50), Hüseyin Deniz (81) ve Uğur Güneş (17) olay yerinde; Murat Demirel (18), Mustafa Altunbaş ve Suriyeli Fatma Mılla (57) ise tedavi gördükleri hastanede yaşamını yitirdi.

Otopsilerinin ardından ailelerine teslim edilen Hüseyin Deniz, Murat Demirel ve İbrahim Şahin’in cenazeleri Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Mustafa Altunbaş’ın cenazesi Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde, Uğur Güneş’in cenazesi Gaziantep’in Araban ilçesinde, Ali Bor ile Sariye Diker’in cenazeleri Gaziantep’te, Fatma Mılla ise Suriye’nin El Bab kentinde toprağa verildi.

Halen tedavilerine çeşitli hastanelerde devam edilen 19 işçiden 4’ünün ise hayati tehlikesi sürüyor.

Yılda 400 mevsimlik tarım işçisi yollarda öldürülüyor. Bu yıl mevsimlik tarım işçisi katliamlarının sayısı şimdiden 300 işçiyi aştı. Daha son hasatlar ve ölüm sayısının artacağı geri dönüş yolları var.

Mevsimlik tarım işçilerinin yollardaki ölümleri, yalnızca ve basitçe kapitalist devletin lanse etmeye çalıştığı gibi “trafik denetiminin azlığından” vb kaynaklanmıyor. Kapitalist devlet ve tarım işletmesi sahiplerinin, işçilere güvenceli ulaşım olanağı sağlamamasından kaynaklanıyor. Tarım işçilerinin ücretlerini (maliyetlerini!) daha da düşürmek için, işçilerin taşınma ve ulaşım organizasyonunu da asalak aracılar olan taşeron “dayıbaşı” sistemine devretmesinden kaynaklanıyor. Bu köle tüccarları da, işverenlerden aldıklarıyla işçilere verdikleri arasındaki, cebe indirdikleri farkı artırabilmek için, işçilerin taşınma maliyetini en aza indiren, yük kamyon-kamyoneti ve sürücüsü kiralama, kamyon-kamyonet kasasında işçi taşıtma, 12 kişilik minibüste 40 işçi taşıma gibi katliam organizasyonları yapıyor.

Katliamın sorumlusu, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve ulaşım sağlık ve güvenliği için hiçbir düzenlemeyi yapmadığı gibi, köle tüccarlığı sistemini teşvik eden kapitalist devlettir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*