Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadınlar bir çok ilde 8 Mart eylemindeydi

Kadınlar bir çok ilde 8 Mart eylemindeydi

Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere  sokağa çıktı. Mersin, Diyarbakır, Samsun, Batman, Gaziantep, Hatay, Tekirdağ’da

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın Valiliğin engelleme çabasına rağmen Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda taleplerini dile getirdi.

Türkçe ve Kürtçe olmak üzere 8 Mart Dünya Kadın Grevi’ne destek verilirken aynı zamanda tutsak kadın vekillerin destek mesajları okunurken, aynı zamanda sahneye LGBT adına konuşan sözcü, trans kadınların yaşadıkları baskılara ve çocuk istismarlarına değindi.

Sahneye KESK üyesi kadın işçiler adına bir konuşma yaparak, KHK’larla yapılan ihraçlara karşı direndiklerini ve direnmeye devam edeceklerini söyleyerek eylemlerine destek çağrısı yaptı.

Sık sık “Jin Jiyan Azadi!” “İnadına isyan, inadına özgürlük”  sloganları atıldı.

Miting son olarak Rojda konseriyle sona erdi.

Ankara’da Batıkent’te bir araya gelen kadınlar “Tek başına olmaz 8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü” şiarıyla seslerini yükseltirken aynı zamanda 8 Mart Günü saat:12:00’de Kurtuluş meydanında olacaklarını bildirdiler.

Mersin

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla Mersin Balıkçılar Barınağı çevresinde bir araya geleyerek “Kadınlar hayır diyor, isyan büyüyor” dövizleri açtı. Kadınların direniş tarihinden bahseden MErsin Kadın Platformu sözcüsü, savaşların en çokta kadınların zarar gördüğünü belirterek Kürdistan’ı örnek verdi, sokağa çıkma yasaklarının , Kürdistan’daki Cizre, Sur, Nüsabin, Silopi’de nasıl hedef alındığını anlattı.

Diğer kadın kurumlarının söz almasının ardından halay ve alkışlarla eylem sonlandırıldı.

Mersin, Diyarbakır, Samsun, Batman, Gaziantep, Hatay, Tekirdağ’da ise HDP il ve ilçe örgütleri, köy dernek ve salonlarda çeşitli kadın etkinlikleri yapıldı.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*