Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadıköy’de 8 Mart Eylemi

Kadıköy’de 8 Mart Eylemi

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu tarafından düzenlenen 8 Mart mitingi Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirildi.

“Yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine, doğanın talan edilmesine, ayrımcılığa karşı örgütleniyor, özgürleşiyoruz” ve “Taciz ve tecavüzde kadın beyanı esastır” yazılı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu imzalı pankartların taşındığı mitinge, birçok kesimden kadınlar katıldı.

DİSK’li kadınlar, KESK’li kadınlar, TMMOB’lu kadınlar, TTB’li kadınlar, BDP, ÖDP, EDP, EHP, EMEP, SDP, SP ve Halkevci kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Ev İşçileri Sendikası Girişimi tarafından düzenlenen mitinge damgasını vuran kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüzlere karşı kadın dayanışması içerikli tepkiler ile Kürt sorunu oldu.

Mitinge çeşitli parti ve örgütlerden kadınlar son dönemde katledilen kadınların isim ve resimleriyle katıldılar. Feminizmin kadın sorununun ve çözümünün çivisi olarak gördüğü “görünmeyen emek” de pankart ve dövizlerde yerini buldu. Mitingde doğrudan hitap edilenlerden biri de “Bacı” başlıklı paçavrasından ötürü Engin Ardıç oldu.

Kortejlerin gelişinin tamamlanmasıyla birlikte İskele Meydanı boşluklu olarak doldu. Miting, Tertip Komitesi Başkanı Rahime İldemir’in konuşmasıyla başladı. Konuşma son dönemde kadın sorununun öne çıkan gündemlerini ele alması yönüyle ilgi çekici, bu gündemleri liberal bir içerikle ele alması yönüyle de dikkat çekiciydi. Konuşmaya kürsü önünden atılan “Yaşasın kadın dayanışması”, “Yaşasın 8 Mart”, “Jin jiyan azadi”, “Mutfakları terk ettik alanlardayız” sloganları eşlik etti.

Alana girişten sonra çeşitli parti ve örgütlerden kadın gruplarının kendi çevrelerinde toplanarak halay çekip sohbet etmeleri dikkat çekiciydi.

Tertip Komitesi’nin ortak metni daha sonra Kürtçe okundu. Kadın müzik grubunun dinletisinin ardından direnişçi Ontex işçileri, Tepe Klima Denizcilik işçilerinin eşleri, kayıp yakınları adına konuşmalar yapıldı.

Mitingin kitlesel ağırlığını oluşturan BDP’li kadınlar ellerinde nispeten geniş bir yelpazeden dövizler taşımakla birlikte hemen tamamen Kürt sorununa ilişkin sloganlar attılar. Ev İşçileri Sendikası Girişiminin genç ve orta yaşlı bir bileşime sahip olması da yine dikkat çekiciydi. Sendikalardan katılım ise oldukça zayıftı.

Mitingin genel katılımı kadın sorununun büyüyen ağırlığı ile karşılaştırıldığında çok zayıf olduğu gibi, mitingin canlılığı da zayıftı. Saat 16.00’e doğru tekli ve gruplu olarak alandan ayrılmalar başladı.
Miting, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kadın müzik grubunun dinletisiyle son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*