Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İzelman işçileri: Taşeronda çalışmayacağız, 1 Mayıs’a kadar eylem!

İzelman işçileri: Taşeronda çalışmayacağız, 1 Mayıs’a kadar eylem!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personel şirketi İZELMAN’ın taşeron ihalesi’ni kaybetmesinin ardından 650 İZELMAN işçisi iş bırakma kararı aldı.

Büyükşehir Binası önünde toplanan işçiler ve kendilerine destek veren sendika üyeleri ihaleyi kazanan taşeron firma Zigana- Hanoğlu ortaklığına karşı eylem resti çekti.

Eyleme DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’yla Tüm Bel-Sen’in İzmir Şubesi de destek verdi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, 30 Nisan’a kadar her gün alanlarda olacaklarını ve eylemin şiddeti artıracaklarını söyledi.

Taşeron bir firmada çalışmayacaklarının altını çizen Sarı, “İşimizin olmadığı yerde barış da olmayacak. Biz taşeronun değil, İZELMAN’IN işçisiyiz. Buradan AKP milletvekillerine, CHP milletvekillerine, AK Parti İl Başkanı’na ve CHP İl Başkanı’na sesleniyoruz, eğer samimiyseniz, TBMM’de taşeronlaşmanın önünü açan yasayı değiştirin. Taşeron firma hepinizi işe alacağız diyor. Biz taşeronda nasıl bir emek sömürüsü olduğunu biliyoruz. Vahşi emek sömürüsüne hep birlikte ‘dur’ diyelim. Ay sonuna kadar eylemlerimizle alanlarda olacağız. Çarşamba günü saat 15.00’te, Cuma günü ise 13.00’te belediye önünde oturma ve iş bırakma eylemi yapacağız. Eğer çağrılarımıza kulak asılmazsa, çalışanların aileleri ile birlikte, biz destek veren emekçi kardeşlerimizle sayımızı 100 bine çıkartacağız. Direne direne kazanacağız” diye konuştu.

İşçiler, “Taşerona geçit vermeyeceğiz. Direne direne kazanacağız. İş, ekmek yoksa barış da yok” diye slogan attı.

Zigana-Hanoğlu ortaklığının kazandığı hizmet alım ihalesi Mayıs ayında hayata geçiyor. Firma 650 İZELMAN işçisini işe alma garantisi vermiş, maaş oranları hakkında bir açıklama yapmamıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*