Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İZBAN işçileri greve çıktı, eylemlere OHAL engeli

İZBAN işçileri greve çıktı, eylemlere OHAL engeli

TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine İZBAN işçileri bugün greve başlarken OHAL bahanesiyle işçilerin eylemleri polis tarafından engellendi.

İZBAN A.Ş, Demiryol-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi konusunda anlaşamadıklarını kamuoyu ile paylaşmış ve sonrasında sendika, 8 Kasım 2016 Salı günü greve gidileceğini belirtmişti. Bugün grev kararı hayat geçirildi. İZBAN işçileri, Alsancak İzban önünde saat 08.00’de basın açıklaması düzenleyecekti. Ancak polis eyleme izin vermedi. OHAL gerekçesi ile eylemin yasaklandığını ve İzban önünde beklenilmemesi gerektiğini söyleyerek saldırı tehdidinde bulundu. Bunun üzerine Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Hüseyin Ervuz işçilere saat 08.000’den önce kısa bir konuşma yapıp, işçilerin dağılmasını istedi.
Dünkü görüşmeden de sonuç çıkmadı

Ervuz, İZBAN ile sendikanın 5 ay boyunca görüştüğünü, sonrasında uyuşmazlığa gidildiğini ve yasa gereği grevi kararı alındığını belirtti. Dün gece yarısına (7 Kasım) kadar İZBAN yönetimiyle tekrar bir görüşme yapıldığını ama sonuç alınamadığını anlattı. Ervuz, İzban ile görüşmelerini şu sözlerle aktardı: “Dün gece işveren son teklifinde sendikamızın çabaları sonucu çıplak taban ücretlerine 60 TL günlük yevmiyeden aylık 1800TL yaptı. Diğer çalışanların çıplak ücretlerine ağırlıklı olarak %9,8 zam teklif etti. Mevcutta en yüksek 2.056 lira olan çıplak brüt ücret teklif edilen zamla 2259 TL’ye yükselirken, ikramiye, yakacak, iş güçlüğü tazminatı ve asgari geçim indirimi gibi tüm sosyal yardımlar dahil 2222 TL net ücrete tekabül etmektedir. İşveren en düşük ücreti alan İZBAN çalışanına ise net 1843 TL ücret teklifi yapmıştır. Bu teklifleri kabul etmemiz mümkün olmadığından grev kararını uyguladık.”
OHAL gerekçesiyle eyleme polis engeli

Ervuz, OHAL nedeniyle basın açıklamasına izin verilmediği, sözlü, görsel araçların kullanılmasının yasak olduğunu ve polis ile karşı karşıya gelmek istemediklerini ve bu yüzden eylem yapmadan dağılacaklarını ifade etti. İzban noktalarında 2-3 kişilik grev sözcüleri bulunacağını, onun dışında başka bir bekleme yapılmayacağını duyurdu. İZBAN yönetimiyle en kısa sürede anlaşıp, grevi bitirmek istediklerini vurguladı. Ervuz’un konuşmasının ardından işçiler dağıldı. İzban önünde polis ablukası halen devam ediyor.
Ne olmuştu?

İzmir, ulaşımının bel kemiği olan TCDD-İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığındaki İZBAN’da yönetim işçinin yoksulluk sınırının altındaki ücretlerine enflasyon oranında zam teklifi yaparak görüşmeleri kilitlemişti. 6 Haziran 2016 tarihinden bu yana yürütülen TİS görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Arabuluculuk sürecinde de anlaşma olmaması sebebiyle Demiryol-İş, grev kararı aldı. İZBAN’da çalışan makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları, bakımcılar greve çıktı. TİS, 340 işçiyi kapsıyor. Demiryol-İş Sendikası, İzmir Metro A.Ş. çalışanlarından yüzde 33 daha eksik ücret aldıklarını, kendilerine sadece enflasyon oranında zam teklif edildiğini söylemişti. Sendika, 2010 yılında işe giren ve bugün 1904 TL alan makiniste 2375 TL, 1666 TL alan gişe memuruna 1986 TL, 1958 TL alan teknikere 2418 TL, 1678 TL alan operatöre 2172 TL talep ettiklerini açıklamıştı.

Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*