Anasayfa » GENÇLİK » İÜ öğrencilerinden saldırılara karşı açıklama

İÜ öğrencilerinden saldırılara karşı açıklama

İstanbul Üniversitesi’nde dönem başından beri artan baskı ve yasakları, okulda yaşanan polis ve ÖGB saldırılarını İstanbul Üniversitesi Öğrencileri İHD İstanbul Şubesi’nde yaptıkları bir açıklama ile anlattılar.
6 Kasım eylemlerinin ardından okul içerisinde artan baskı ve saldırılar giderek tırmanıyor. İstanbul Üniveristesi’nde her gün yaşanan polis saldırıları ile onlarca öğrenci gözaltına alınıyor. Gözaltına alınan öğrencilere yönelik işkence ve taciz giderek tırmanıyor. Beyazıt Meydanı’nda IŞİD çetelerinin eylemine göz yumanlar çetelere karşı okulunu savunan öğrencileri tutukluyor.

İHD’de yapılan basın açıklamasında ilk olatrak İHD bir açıklama yaptı. İHD adına yapılan konuşmalarda ülke genelinde artan baskı ve yasakların bir yansımasının da kampüslerde yaşandığını, İHD olarak yaşanan bu saldırılara karşı gençliğin yanında olacakları söylendi.

Daha sonra öğrenciler adına söz alan Gözde Ekici basın açıklamasını okudu. Açıklamada başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere, bir çok üniversite yaşanan baskı ve yasakların Ortadoğu’da yaşanan emperyalist savaştan bağımsız düşünülemeyeceğinin altı çizildi. Saldırıların Suruç, Ankara ve Tahir Elçi saldırıları ile aynı yerden yapıldığının altı çizildi. Açıklama Türk kapitalist devletinin Ortadoğu’da saldırgan IŞİD çetelerini koruyup beslediği gibi çetelerin kampüsteki uzantılarını da aynı şekilde koruduğuna işaret edilerek, 6 Kasım eyleminde bir polis şefinin “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”  sözünün uygulandığı; 6 Kasım gününden sonraki bir kaç haftalık süreçte İÜ’de amaçlanan şeyin devrimci ve ilerici öğrencilerin siyasal faaliyetlerini engellemek ve öğrencileri sindirmek olduğu sürekli saldırılarla gösterilmiş oldu. Bu 2 haftalık süreçte 66 öğrenci gözaltına alınırken okul yönetimi tarafından ÖGB ile işbirliği içinde bir çok öğrenciye soruşturma açılmıştır.

Açıklamanın devamı şu şekilde;

“Devlet tarafından korunup kollanan IŞİD çetelerinin üniversitedeki yapılanması ise 2-3-4 Aralık günü üniversite öğrencilerine yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir. 3 Aralık’ta elleri sopalı, yüzleri maskeli olarak bir öğrenciyi kafasından yaralayan gerici çeteler 4 Aralık’ta da sabah saatlerinde polisin koruması altında tekbirler getirerek tehditler savurmuşlardır. Yaşanan arbedenin ardından ÖGB ve polis, katlarda devrimci ve ilerici öğrenci avına çıkmıştır. 32 öğrenci işkence ile gözaltına alınmış, ters kelepçe uygulanmış ve Buse Bayram adlı arkadaşımızın kolu polis tarafından kırılmıştır. İşkence, gözaltı aracında da devam etmiş öğrenciler burada da darp edilmiş, tehdit ve hakaretlere maruz kalmıştır. Nezarethanede ise açlık grevinde olan öğrencilere 1 gün boyunca su ve şeker verilmemiş, tuvalet ihtiyaçları ise keyfi bir şekilde geciktirilmiştir. Kadın öğrenciler gözaltının 3. gününde savcılığa çıkartılmak üzere sağlık kontrolüne götürülürken gözaltı aracı içerisinde işkenceye uğramış, işkence izlerinin geçmesi için sağlık kontrolleri geciktirilmiştir.

Kamuoyunda karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması olarak gösterilmek istenen bu yaşananlar aslında Ortadoğu’daki IŞİD barbarlığının üniversitedeki izdüşümü ve devletin toplumun en dinamik kesimini oluşturan gençliği sindirme politikasıdır.”

Ardından IŞİD saldırılarında ÖGB’nin hedef göstermesi ile gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan öğrenciler söz aldı.  İlk olarak Buse Bayram  polisin kendisine plastik ters kelepçe taktığını, buna karşı çıktığında da polis tarafından kolunun kırıldığını belirtti. Haseki’deki doktorun da tedavisini geciktirerek polis işkencesine ortak olduğunu söyledi.

İÜ öğrencilerinin avukatı Av. Zeycan Balcı Şimşek de Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi olarak öğrencilerin yanlarında olduklarını belirtti. Şimşek, gözaltı terörüyle verilmek istenen mesajın “Sizi gözaltına alırız, 3 gün gözaltında aç bekletiriz, kolunuzu kırarız, 3 gün sonra ifadenizi bile almadan bırakırız” olduğunu söyledi. Gözaltındaki öğrencilere “yasadışı örgüt üyesi” muamelesi yapılarak dosyaya Terörle Mücadele Savcısı tarafından bakıldığın belirtti.

Açıklama öğrencilerin bu saldırı ve baskılar karşısında yılmayacaklarını belirterek sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*