Anasayfa » DÜNYA » İnşaat işçilerinin kitlesel gösterisi

İnşaat işçilerinin kitlesel gösterisi

24 Eylül Cumartesi günü İsviçre`nin Bern kentinde, sendikalar tarafından inşaat sektöründeki ağırlaşan sömürü koşullarına karşı kitlesel bir gösteri düzenlendi. Gösteri 12 bin kişiyi aşkın inşaat işçisinin katılımıyla son yılların en kitlesel eylemlerindendi. Eylem ücretlerin ve çalışma koşullarının arttırılması taleplerinin daha diri ve giderek artan bir öfkeyle ifade edildiği bir ortamda geçti. Sendika bürokratları bu kadar kitlesel bir katılımın olacağını beklemediklerini şaşkınlıkla ifade ettiler. Sendikalar, çalışma koşullarını düzenleyen sözleşmedeki maddelerin iyileştirlmesi için gerekirse bütün mücadele yöntemlerini deneyeceklerini ifade ettiler.

Gösteride, geçtiğimiz yıllarda inşaat sektöründe bir patlama yaşanmasına rağmen, sektörde çalışan işçilerin sayısının aynı oranda artmadığı vurgulandı. Bu sürede içersinde sektördeki kapitalist şirketlerin toplam kazancının yüzde 3.1 artmasına rağmen, işçilerin sayısının 3.5 oranında azaltılması dikkat çekici bulundu. Sadece bu sayılar bile inşaat sektöründe yaşanan ağır sömürü koşullarını göstermeye yeter denildi. Kapitalist inşaat şirketlerinin işçileri iki vardiya üstüste çalıştırdıkları, işçilerin 15 dakikalık dinlenme sürelerine bile izin vermedikleri, işyerlerindeki işçi güvenliği koşullarını gözardı ettikleri belirtildi. Ağır çalışma koşullarına, işçilerin giderek katlanarak artan çalışma stresinin eklendiği özellikle vurgulandı.

Avrupa`lı kapitalist ülkelerde, refah toplumu olarak adlandırılan dönemden kalma bütün sosyal haklar geriye dönük olarak kapitalizmin hedef tahtasında bulunuyor. Kapitalizm işçi sınıfının kazanımlarına saldırdıkça Avrupa`lı işçi sınıfının gösterilerindeki uyuşuk bayram havası yerini dozu artan bir öfkeye bırakıyor. Sendika bürokrasisi, kapitalist toplumun temellerine doğru yönelen bu öfkeye bilinen yöntemlerle biçim vermeye çalışıyor. Ücretlerin 100 franklık artışla yeniden düzenlenmesi, çoktan vahşi biçimler almış olan çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi düzenlemelerle kapitalist toplumsal düzenin sermaya birikim uygulamalarına karşı bir noktada durabileceklerini kürsüden binlerce işçiye vaaz edip durdular.

Gösteriye Komünist Devrim Örgütü taraftarları “Sınıfa karsı sınıf, kapitalizme karşı Sosyalizm” pankartı ile katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*