Anasayfa » DÜNYA » İsviçre’de Berkin eylemi

İsviçre’de Berkin eylemi

Devrimci ve demokrat kurumların çağrısı üzerine Berkin Elvan’nın katledilmesi St. Gallen Kanton’unda bir basın açıklaması gerçekleştirilerek kınandı.

Saat 13:00 gibi St.Gallen tren istasyonu önünde Devrimci Proletarya okurlarını da içinde bulunduğu kitle bir araya toplandı. İlk önce tüm devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu esnasında Adnan Yücel‘in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri tok bir sesle okundu. Yine saygı duruşu esnasında “Kurtuluş yok tek başına ya beraber ya da hiç birimiz” sloganı atıldı. Sonrasında Almanca ve Türkçe basın açıklaması gercekleştirildi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Acımız büyük, öfkemiz sınırsız. Büyüyen öfkemiz evden ekmek almak üzere çıkan 14 yaşındaki çocukları katleden düzendir. Öfkemiz polise emri ben verdim diyenlere. Öfkemiz 7 gencimizi katleden polisler için polisimiz kahramanlık destanı yazdı diyenlere ve onların kirli zihniyetinedir. Öfkemiz baskı ve sömürü sistemine. öfkemiz Berkin Elvan’ı katledenleredir.”

Basın açıklamasının ardından günün önemine uygun konuşulması için çağrı yapıldı ancak her hangi bir konuşma gerçekleşmedi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı basın açıklamasının ardından toplu olarak St.Gallen Kürt Kültür Derneği’nin hazırladı Kürt Haftası dolasıyla çadırlara gidildi.

Açıklamaya ortak imza atan kurumlar. Alevi Kültür Derneği, Kürt Kültür Derneği ve DIDDF

Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*