Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsviçre Zürichte Roboski katliamına karşı öfke kabına sığmadı

İsviçre Zürichte Roboski katliamına karşı öfke kabına sığmadı

Isviçre’nin Zürih kentinde Türk Başkonsolosluğu’na yürüyen yüzlerce kişi ile Roboski Katliamı protesto edildi.

Türkİye Burjuvazisinin katliamcı ordusunun hava saldırısı ile Roboski köyünde gerçekleştirdiği katliama Kürt ve Türk devrimci demokratları tepkilerini dile getirdiler. Devrimci Proletarya’nında katıldığı eylemde ellerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarla, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500’e aşkın öfkeli gösterici Zürih Türk Başkonsolosluğunun önünde Türk Burjuvazisinden ve katliamcı ordusundan intikam alalım sloganını yükseltti.

Kitlenin konsolosluk önüne varması ile tepki ve öfke had safhaya ulaştı. Kitle sık sık, “Katil Erdoğan, terörist Türkiye” şeklinde sloganlar atarak katliama lanet yağdırdı. İntikam İntikam en büyük çoşkuyla atılılan sloganlardan biriydi. Yapılan Konuşmalarda Türk Devletinin yeni konseptinin içeriği ve amaçları teşhir edildi.

Kürt halkının kararlı olduğu, bundan önceki imha konseptlerinde olduğu gibi bu yeni tasfiye politikasını da kararlılıkla aşacak gücün artık Kürt halkının ve gerillanın ellerinde oluğu vurgulandı. Konsolosluğun önünde polis barikatlarının ileriye doğru zorlanmasına İsviçre polisi plastik mermilerle ateş ederek karşılık verdı. Polisin bu tavrı kitledeki öfkeyi dahada büyüttü… Gençler başta olmak üzere kitle eline ne geçirirse polise fırlatarak karşılık verdi ve kararlılığını gösterdi.

Kapitalist rejimin Kürt sorunu çözmek adına, PKK’yi ve Kürt emekçilerinin kazanımlarını dışlayarak tasfiye etme ve en geri taleplere doğru baskılama stratejisinin bir parçası olarak gerçekleştirdiği katliamlar, Kürt halkında yeni bir öfke dalgasının ve direnç bilincinin oluşmasına yol açıyor. Kürt ulusunun talepleri, Kürt yoksullarının ve emekçilerinin dipten gelen durduralamaz baskısıyla gelinen her yeni aşamada bu direnç noktalarını besliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*