Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşten atılan avukat hukuki mücadele başlattı

İşten atılan avukat hukuki mücadele başlattı

Çalıştığı hukuk bürosundan tartaklanarak işten atılan Av. Fatma Arda, “Bizler bir ofisi döndürecek sermayeden yoksun olduğumuz için pek çoğumuz hukuk fakültesinden mezun olmamamızla birlikte bir hukuk bürosunda iş aramaya başlamaktayız. Birlikte çalıştığımız avukatlarla aynı fakülteden mezun olmamıza rağmen onlar sermayeder oldukları için onların yanında çalışarak işçi avukat oluyoruz” dedi.
Av. Fatma Arda, çalıştığı hukuk bürosundan işten atılmasının ardından hukuki mücadele başlattı. Av. Arda, sigortasız çalıştırıldığı dönemlerin tespiti ve eksik yatan sigorta primlerinin tamamlanması amacıyla Bakırköy Adliyesi’nde savcılığa dilekçe verdi.

Arda, daha sonra adliye önünde Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaptı.

“İşçi avukat sömürüsüne son. TİP Sözleşme kabul edilsin” pankartı açılan eylemde, ilk olarak ÇHD adına Av. Şerife Ceren Uysal bir açıklama yaptı. Uysal, “İşçi avukatlar, ellerindeki ara kararar listelerini tamamlamaya çalışır, hiç tanımadığı ya da tanıştığında bir nebze saygı dahi görmediği müvekillerinin dilekçelerini yazar, haciz arabalarında vakit öldürür. İş seçme hakkından yoksun, Yargıtay’ın ‘avukatın fazla mesaisi olmaz’ buyruğunun altında gece gündüz, çalıştırılır” dedi.

Uysal, sermayenin yoğun müdahalesi ile her meslek gurubunda olduğu gibi avukatlık mesleğinin de niteliğini değiştiğini söyledi. Uysal, “Avukatlık mesleği serbest meslek niteliğini yitirmekte, birçok avukatın gördüğü ama kabullenmek istemediği patron işçi avukat ayrımı çok daha belirginleşmektedir” dedi.

Meslektaş olma bilincinin, yerini sermayeye sahip olmanın pervasızlığına terk ettiğini söyleyen Uysal, birçok patron avukatın yanlarında çalışan meslektaşlarına, ucuz emek gücü olarak baktığını, çalışma yaşamındaki tüm hukuksuzlukları ve kuralsızlıkları uyguladığını kaydetti.

Birkaç hafta önce Av. Fatma Arda’nın çalıştığı hukuk bürosundan haksız bir şekiklde işten çıkarıldığını hatırlatan Uysal, her gün onlarca işçi avukatın, Av. Fatma Arda ile benzer sorunları yaşadığını, hukuksuzluklara mahruz kaldığını belirtti.

Uysal, işçi avukatların sorunlarının baroların en temel gündemi haline gelmesi gerektiğini söyledi, İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda kabul edilen TİP önergesinin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

Av. Fatma Arda da yaptığı konuşmada, “Bizler bir ofisi döndürecek sermayeden yoksun olduğumuz için pek çoğumuz hukuk fakültesinden mezun olmamamızla birlikte bir hukuk bürosunda iş aramaya başlamaktayız. Birlikte çalıştığımız avukatlarla aynı fakülteden mezun olmamıza rağmen onlar sermayeder oldukları için onların yanında çalışarak işçi avukat oluyoruz” dedi.

Sigortasız çalıştırma ya da maaşının tam ödenmemesi gibi sorunlarla karşılaştığını, tatil günlerinde dahi çalıştığını söyleyerek, “Çalıştığım hukuk bürosunda tam da mesleğimin birinci yılını doldurduğum günlerde, 17 Kasım’da haksız ve sebepsiz yere işten çıkarıldım. İşten çıkarılmam patron tarafından değil hukuk bürosunda çalışan hukuk nosyonu olmayan kişiler tarafından bildirilerek, tartaklanarak, hakarete uğruyarak işten çıkarıldım” dedi.
Av. Arda, işçi avukatların hakları için mücadele edeceklerini söyledi.
ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*