Anasayfa » GENÇLİK » İstanbul’da YÖK Eylemi Beyazıt’ta Yapıldı

İstanbul’da YÖK Eylemi Beyazıt’ta Yapıldı

İstanbul’da YÖK protestosu için işçi-öğrenciler ve üniversite emekçileri iki koldan beyazıt meydanına yürüyerek orada bir miting gerçekleştirdiler.

Sınıfsız’da kendi döviz ve sloganlarıyla mitingde yerini aldı.

Saat 14.00′da Laleli tramvay durağında toplanan kitle ile İstanbul Üniversitesi forumu Edebiyat Fakültesi önünde buluştu.

Kortej oluşturularak “Gezi’den ODTÜ’ye direniş sürüyor!” pankartıyla Beyazıt Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirildi.

İşçi-öğrenciler Ali İsmail maskeleri ve ortak hazırlanan dövizlerle yürüdüler. Yürüyüşe yaklaşık 3000 işçi-öğrenci ve eğitim emekçisi katıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi camlarına Ali İsmail Korkmaz’ın resminin olduğu “Korkacaksın! Yıkılıcaksın! Titreyeceksin! Adi hükümet!” yazılı bir pankart asıldı.

Eğitim emekçileri yürüyüşe “Şirketleşmeye, baskılara, kadrolaşmaya hayır! Demokratik, özerk, parasız üniversite!” yazan birpankartla katıldılar.

 

CIMG1573
 

 

 

 

HDK Gençlik Meclisi ve Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu üyeleri, Aksaray Metrosu’nda toplanarak Laleli’deki kitleyle buluşarak Beyazıt’taki eyleme katıldı.

Kortejin önündeki ses aracından “Antalya’da YÖK pretestosuna polisin saldırdığı anonsu yapıldı”. Kitle “Diren Antalya, İstanbul seninle” sloganı ile bu saldırıya karşılık verdi.

Beyazıt Meydanı’ndaki miting Gezi’de ölümsüzleşenler adına saygı duruşu ile başladı,Gezi’de yaşamını yitirenlerin isimleri söylenerek “yaşıyor” diye haykırıldı.

LGBT Bireyler de alanda. “Homofobik üniversite istemiyoruz!” pankartı açarak eylemedestek verdiler.

CIMG1574

Saygı duruşunun ardından Üniversite emekçileri, Üniversite Forumları adına birer temsilci ortak hazırlanan basın metnini okudular. Forumların okuduğu metin dar bir AKP karşıtlığı dışına çıkamayan bir metindi. Basın açıklaması ardından bir pandomim gösterisi yapıldı. Ardından halaylarla miting sonlandırıldı.

CIMG1572

Sınıfsızcılar kendi dövizlerinde “Yaşasın sosyalist eğitim”, “YÖK en büyük işçi ofisidir”.”Sermaye üniversiteden defol” ve “Birleşik, militan, kitlesel ve kolektif bir gençlik hareket için ileri” taleplerini haykırdılar. Ayrıca alandaki genel AKP karşıtı sloganlardan farklı olarak komünist gençler tarafından. “Yaşasın sosyalist eğitim”,”Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”,”Sermaye defol üniversiteler bizimdir” ve “Diplomalı işsiz olmayacağız” sloganları atıldı.

CIMG1570

 

CIMG1585

 

CIMG1558

 

CIMG1583

 

CIMG1590

 

CIMG1591

 

CIMG1592-1024x768

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*