Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da “Taşeron ölüm demektir, yasaklansın” mitingi

İstanbul’da “Taşeron ölüm demektir, yasaklansın” mitingi

DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB, TTB ve TDB 25 Mayıs Pazar günü Kadıköy’de ‘Taşeron ölüm demektir; yasaklansın’ mitingi düzenleyecek.

Miting öncesi bir basın açıklaması yapan DİKS Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Soma Kaza ve kader değil, cinayettir. İşçi cinayetlerine ve taşeron köleliğine karşı Pazar günü Kadıköy Meydanı’nda bir miting düzenleyeceğiz. Türkiye’de milyonların Soma’daki faciada hayatını kaybeden 300′ün üzerindeki insanı unutmayacak. Soma’yı unutmamak ve unutturmamak demek, katliamın faillerinin hesap vermesi için mücadele etmek demektir. Soma’da 301 kardeşimizi yitirmemizin başlıca sebebi gizli ve açık yasal ve yasa dışı biçimde büyütülen, beslenen taşeron düzenidir. AK Parti iktidara geldiğinde 387 bin civarında olan kayıtlı taşeron işçi sayısı bugün 2 milyona yaklaşmıştır. Bugün kamuda her bir kamu işçisi başına 2-3 taşeron işçisi düşmektedir. ” ifadelerini kullandı.

“Taşeron ölüm demektir, yasaklansın” mitinginin dört ana talebi ise şöyle “Milyonlarca işçi için kölelik ve ölüm anlamına gelen taşeron çalıştırma kayıtsız ve şartsız derhal yasaklanmalı. Özelleştirilen taşeron şirketlere devredilen tüm madenler yeniden kamu eliyle işletilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği adı altında bu alanı taşerona devreden, piyasaya açan, yasa çöpe atılmalıdır. İşyerlerinde tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir. Çalışma ve Enerji Bakanları derhal istifa etmelidir.”

Pazar günkü miting için iki koldan Kadıköy Meydanı’na yürünecek. Devrimci Proletarya mitinge Tepe Natilius’ta buluşarak buradan yürüyerek katılacak.

Miting için toplanma saat 12.00’de olacak ve 12.30’da da yürüyüş başlayacak.

25 mayıs taşeron kadıköy miting

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*