Anasayfa » 8 Mart » İstanbul’da 8 Mart: “Ne O Liberalizm Yine mi Paket Çıkarttın”

İstanbul’da 8 Mart: “Ne O Liberalizm Yine mi Paket Çıkarttın”

Bu yıl İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de düzenlenen 8 Mart eylemine binlerce kadın katıldı. Eylemde Özgecan, Kobané ve Aile Paketi işlenen gündemlerin başında geliyordu.

Özgecan ve Kobané direnişinde ölümsüzleşen kadın savaşçılar öfkenin ve umudun simgesi olarak eyleme renk verdiler.

IMG_2253

Soğuk havaya rağmen miting için Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanan binlerce kadın coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Oluşturulan kortejin en önünde 8 Mart Kadın Platformu’nun “Erkek devlet şiddetine karşı dayanışmadayız. Dayanışmamız isyanımız büyüyor” yazılı pankartı yer aldı. Ortak pankartın arkasına kortejler oluşturuldu. Yürüyüşte ve mitingde “Emeğimiz bedenimiz kimliğimizdir bizimdir”, “Yaşasın 8 Mart”, “Jin jiyan azadi” ve “Biji berxwedane Kobanê” sloganları sıklıkla atılan sloganlardı.

Eyleme İşçi Kadın Meclisi önlükleri ile katılan İKMli kadınlar “Ne O Liberalizm Yine mi Paket Çıkarttın”,  “Kadın cinayetleri politiktir ”, “Sermaye paketini al başına çal”, “Zamanda mekanda yaşamda özgürlük” yazılı İKM imzalı dövizler açtılar. Ayrıca alanda İKM Bülteni dağıtımı yapıldı.

IMG_2243

IMG_2207

KJA kortejinde bulunan genç kadınlar sarı-kırmızı-yeşil sopalarla kortejin kenarında yürürken, kadınları özsavunmaya çağırdı.

Yürüyüş boyunca bazı kortejlerde erkeklerde yer aldı. Meydanda, sık sık alanda bulunan erkeklerin miting alanı dışına çıkması için anonslar yapıldı, erkekler ise artık bir dayatmaya dönen bu duruma karşı ısrarla alanda bulunmaya devam etti.
ikm1

 

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına yapılan Türkçe ve Kürtçe açıklamada, erkek-devlet şiddetine karşı kadınların dayanışması ve isyanına dikkat çekildi. Her gün en az 3 kadının katledildiği Türkiye’de iktidarın çizdiği sınırların içine girmeyi reddeden kadınların açıkça hedef gösterildiği belirtildi. Rojava ve Şengal’de direnişini selamlayan kadınlar, kadınların DAİŞ’e karşı verdiği mücadelenin tüm kadınların mücadelesine güç kattığı vurgulandı. LGBTİ bireylerin her türlü ayrımcılık ve cinsiyetçiliğe karşı devam eden mücadelesine dikkat çekildi.

Platform, kadın düşmanlarına, “Kadın düşmanı politikalarınıza rağmen her yerde olmaya, kadınların sesini, sözünü duyurmaya devam edeceğiz” mesajını verdi.
Açıklamada dile getirilen talepler ise şöyleydi;
-8 Mart ücretli tatil ilan edilsin.
-Acilen Kadın Bakanlığı kurulsun.
-Erkek şiddetini araştırmak için kurulan komisyon daimi hale getirilsin ve alanda çalışan kadın örgütlerinin izlemesine açık hale getirilsin.
-Yaşamın her alanda eşit temsiliyet tanınsın.
-Boşanan kadınlara ev, maaş ve can güvenliği sağlansın.
-Ev emekçisi kadınlara sosyal güvence ve emeklilik hakkı tanınsın.
-LGBTİ’lere yönelik nefret cinayetleri önlensin.”

8mart

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına da, bir konuşma yapıldı. Konuşmada ailelerde kadınların en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğübelirtildi ve Meclis’in erkek şiddetine karşı önleyici ve sürekliği olan politakalar belirlemesini istedi.

IMG_2248

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, kadınları selamladı, 8 Mart’ı kutladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın selamını da ileten Buldan, “Sadece 8 Mart’ta değil, her gün kadınlar alanlarda olmalı, direnmeli, sesini ve gücünü birleştirmeli” dedi.

Müzik grubu Ahu İrani’nin sahne aldığı mitingde, göçmen kadınlar, Ermeni kadınlar, IMECE Ev İşçileri Sendikası, Maltepe Üniversitesi ile Namet direnişçi işçileri, 8 Mart’ı selamladı.
Miting, kadınların “isyan” sloganları ile sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*