Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da 1 Eylül

İstanbul’da 1 Eylül

1 Eylül Cumartesi günü DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, HDK ve çeşitli siyasi partilerin çağrısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi İstanbul’da Kadıköy’de gerçekleştirildi.

Miting için iki ayrı noktada saat 12.00’de buluşularak miting alanı olan İskele Meydanına iki koldan yürünerek gelinildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Kadıköy ve çevresinde geniş yığınık yapan polisin bir çok noktada aramalar yaptığı, sürekli miting alanı üzerinde halikopterler uçurduğu gözlemlendi.

Geçen sene arama noktasında çıkan çatışmada polis eylemcileri gaza boğmuştu.

Haydarpaşa Numune Hastanesi yönünden HDK bileşenleri kortejlerini oluşturarak yürüdüler. Alevi örgütleride bu koldan yürüyüşe katıldılar.

Tepe Natilius yönünden ise KESK, DİSK, TMMOB, İTO, ÖDP, Halkevleri, devrimci kurumlar ve platformlar yürüdüler.

Devrimci Proletarya’da bu kolda “Kapitalist savaşa karşı sınıf mücadelesi” yazılı pankartı ile yer aldı.

Bu kolda direnişteki THY ve Hey Tekstil işçileride pankartları ile yer alırken TUMTİS kortejinde de direnişteki DHL işçilerinin ağırlığı vardı.

Mitingi örgütleyici kurumlar adına açılan “Ölüm değil çözüm çatışma değil müzakere”, “Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır” ortak pankartı en önde yer aldı.

Yürüyüş saat 13.00 gibi başladı ve alana saat 14.00 gibi girildi.

Miting sayfı duruşu ile başlatıldı. Ardından mitingi örgütleyici kurumlar adına konuşmalar oldu.

Sanatçı Hilmi Yarayıcı’da kürsüden bir konuşma yaptı. Yarayıcı, “Komşu ülkelerle sıfır sorun” diyen AKP’nin tüm komşu ülkelerle sorun yaşadığını belirterek halklara karşı bir savaş açıldığını ve Suriye’nin emperyalistlerin sofrası haline getirildiğini ifade etti.

Yarayıcı, Hatay’da kurumların ortak hazırladığı bir metinide paylaştı. Metinde, “Savaşın, halklara karşı düzenlenmek isteniyor. Bu savaşı reddediyoruz. 1 Mart tezkeresine izin vermedik bu savaşa da izin vermeyeceğiz” ifadeleri yer alıyordu.

İstanbul Tabip Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, ÖDP İstanbul İl Başkanı Avni Gündoğan, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder söz aldılar.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da mitingde bir konuşma yaptı. Toplumun en acil ihtiyacının barış olduğunu söyleyen Demirtaş, “Katliamların tek nedeni sömürünün, zulmün ve işgalin sürmesidir. Barış barış demekle barış gelmiyor. Barışa giden yol çözümden geçer. Hayalleri barış olanla mücadelesi barış olan el ele verecek” dedi

Yapılan konuşmaların ardından Grup Emeğe Ezgi ve Agire Jiyan şarkılarıyla sahne aldı. Şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

Binlerce kişinin katıldığı mitinge Kürt gençlerinin katılımı yoğun oldu. Suriye’de yaşanan savaşınde etkisiyle bu yıl 1 Eylül eylemine katılım hem çeşitli hemde kitlesel olduğu gözlemlendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*